Dzisiaj wiele osób zamierzających wybudować swój wymarzony dom wybiera gotowe projekty. Można łatwo zamówić je w internecie i od razu przystąpić do dalszych czynności, ponieważ plany przekazywane są już w kilka dni. Są jednak przypadki, gdy lepiej udać się do biura architektonicznego i zlecić wykonanie projektu indywidualnego. Kiedy warto go wybrać?

Niewymiarowa działka pod budowę domu

Najczęściej przyczyną zamawiania projektu indywidualnego jest posiadana działka, która z różnych względów nie nadaje się do realizacji na niej projektu domu gotowego.

Działka niewymiarowa, mała czy wąska znacznie ogranicza wybór gotowych projektów domów jednorodzinnych. W takim przypadku najlepiej poszukać biura, które będzie mogło wykonać projekt dopasowany do konkretnego terenu. Wtedy projektu nie trzeba też poddawać dodatkowej adaptacji jak w przypadku projektów gotowych.

Gdy poszukiwani są polecani architekci Gliwice ABL Architekt oferują dostęp do biur z dużym doświadczeniem. Z ich ofertami można zapoznać się również w internecie, by sprawdzić dotychczasowe realizacje i referencje klientów.

Nietypowa konstrukcja lub wyposażenie domu

Drugim przypadkiem, gdy warto zdecydować się na indywidualny projekt domu jednorodzinnego, jest brak możliwości wybrania gotowego projektu spełniającego nasze wymagania w pełni.

Chociaż projektów gotowych jest multum, to jednak i tak wymagający klienci mogą mieć duże trudności z wybraniem właściwego planu dla siebie. Przyczyny mogą być w tym przypadku zróżnicowane, na przykład własna wizja idealnego domu jednorodzinnego, zastosowanie nowoczesnych technologii, rozkład domu, którego nie można znaleźć wśród projektów gotowych.

Architekt może wtedy przygotować dom odpowiadający wymogom klienta pod każdym względem, aby wyglądał efektownie i jednocześnie był wygodny i niedrogi w utrzymaniu.

Przebudowa, rozbudowa, nadbudowa domu

Z usług architekta powinno się również skorzystać w sytuacji, gdy planuje się przebudować, rozbudować albo nadbudować obecny dom. W takim przypadku również konieczne jest przygotowanie projektu architektonicznego zakładającego konkretne zmiany.

Architekt w takim przypadku może przygotować projekt dopasowany do potrzeb klienta, między innymi pod kątem metrażu, rozkładu domu, wykorzystanych w nim instalacji i technologii.

Wobec tego wizyta w biurze architektonicznym nadal jest bardzo często wybierana i gotowe projekty domów jednorodzinnych nie zawsze są w stanie spełnić oczekiwania planujących budowę inwestorów. Więcej informacji o ofertach architektów można znaleźć w internecie na ich stronach.