Burza, to bardzo groźne zjawisko. A sytuacje w życiu bywają różne. Czasem zastaje nas ona w domu, albo w szkole, czy na zakupach. Innym razem w środku miasta, albo poza nim. Jak chronić się przed burzą?
Wszędzie dobrze w domu najlepiej
Okazuje się, że w domu najlepiej znosimy burzę. Bo tam znamy wszystkie kąty i czujemy się najbezpieczniejsi. Warto jednak wiedzieć, jakie kroki należy przedsięwziąć, gdy jest naprawdę źle. Ze względu na anomalia pogodowe, burze bywają naprawdę silne. A jeszcze gorsze i niebezpieczne, bywają towarzyszące im wiatry.
Co można i należy zrobić przed burzą
Dobrze jeśli wcześniej zastanowimy się nad drogami ewakuacji, w razie czego. Będąc w centrum burzy lub huraganowego wiatru, dobrze jest zejść zejdźmy do na najniższej kondygnacji domu. Takim schronieniem, może być np. piwnica. Zwłaszcza miejsce pod ścianą nośną, z daleka ale pod warunkiem, że jest ono z dala od przeszklonych drzwi i okien.
Ruchome przedmioty bywają niebezpieczne
Jeszcze przed zapowiadaną burzą, z balkonów i tarasów należy usunąć wszystkie, lekkie i ruchome przedmioty. Zwłaszcza takie, które mogą stworzyć dodatkowe zagrożenie. Warto też sprawdzić zamknięcie okien i drzwi. Warto także zabezpieczyć je przed otwarciem. Można w tym celu na przykład zamknąć się na klucz. W czasie burzy nie należy także podchodzić do okien.
Jak przetrwać burzę w domu?
1. Zapewnijmy sobie
– awaryjne oświetlenie np. latarkę, świeczki
– przenośne radio (z bateriami)
– zapas żywności
– wodę oraz niezbędne lekarstwa
Dodatkowe ostrzeżenia dotyczące postępowania
Burza bywa bardzo niebezpiecznym zjawiskiem. Ale pewne jest, że nawet najgorsza burza kiedyś się skończy. Dlatego jeśli to nie jest konieczne, to nie wychodźmy z domu. Zwłaszcza jeśli naprawdę nie musimy. A jeśli chodzi o odwiedziny lub zakupy, to warto je trochę przełożyć.
Wyłączmy urządzenia elektryczne i gazowe
W czasie przed burzą, gdy już słychać w okolicy jej „pomruki”. Wyłączmy urządzenia elektryczne i gazowe. Ma to za zadanie uchronić nas od porażenie piorunem, ale także pozwoli zabezpieczyć urządzenie przed uszkodzeniami. Przepływający prąd, działa jak elektromagnes. Może się więc przyczynić do ściągnięcia wyładowań atmosferycznych. A więc po co, dodatkowo ryzykować?
Inne ważne kwestie bezpieczeństwa podczas burzy
Nawet jeśli często korzystamy z telefonów i smartfonów. A wręcz nie możemy się bez nich obejść. Na czas burzy, unikajmy korzystania z tych urządzeń. Pamiętajmy także, że uspokojenie się nawałnicy nie oznacza bezpieczeństwa. Nawet jeśli zapanuje na pewien czas cisza. To może być cisza przed jeszcze większą burzą.
Jak radzić sobie z burzą w terenie?
W terenie burza jest jeszcze bardziej groźna. Zwłaszcza jeśli jest to pustkowie. Jeśli jednak nie, to należy wejść jak najszybciej do najbliższego budynku. A tam spokojnie przeczekać burzę. Jeśli jednak, nie ma takiej możliwości, trzeba przestrzegać następujących zasad:
– nie zatrzymujmy się
– nie szukajmy schronienia pod drzewami,
– nie szukajmy schronieni pod słupami energetycznymi
– nie szukajmy schronieni pod niestabilnymi konstrukcjami, takimi jak np. wiaty
– unikamy otwartej przestrzeni
– unikamy metalowych przedmiotów i ich nie dotykamy
– unikamy używania telefonu komórkowego
Na czas burzy warto wyłączyć telefon i wszelkie urządzenia elektroniczne tego rodzaju.
Do ochrony przed burzą można wykorzystać:
– istniejące budowle: takie jak: mosty, wiadukty, lub stałe konstrukcje
– zagłębienia terenu, takie jak dół, czy rów
Jeśli chodzi o zagłębienia terenu, warto aby były one możliwie najgłębsze.
Jak przetrwać burze w samochodzie?
Jeśli burza dopadnie nas w czasie podróży samochodem. Na przykład z pracy do domu, albo w czasie powrotu z zakupów. Pamiętajmy o możliwych silnych podmuchach wiatru, które mogą się zdarzyć podczas jazdy. To dość niebezpieczne zjawisko, które może dosłownie zarzucać samochodem. A dodatkowo przestraszyć kierującego. Warto jednak, aby bezpieczne dotarł on do domu, nie zatrzymując się po drodze, bo dzięki temu, skraca czas przebywania w niebezpiecznych warunkach. Jeśli to możliwe, to spodziewając się burzy, warto tak rozplanować zadania, aby być w czasie jej trwania w bardziej bezpiecznym miejscu.
Drzewa w czasie burzy
Drzewa w czasie burzy bywają dość niebezpieczne na różne sposoby. Po pierwsze, mogą spowodować przyciągnięcie pioruna. Z powodu swojej wysokości, ale także zostać wyrwane z korzeniami przez silny wiatr. Niebezpieczne bywają także ich mniejsze elementy, takie jak konary. Takie niepozornie duże gałęzie, mogą spowodować duże uszkodzenia, a nawet śmierć. Zwłaszcza jeśli uderzą człowieka w głowę. Często bywają też przyczynami wypadków drogowych, kiedy spadają na jadący samochód. A w czasie burzy bywa ślisko z powodu opadów deszczu. Widoczność wtedy jest też bardziej utrudniona.
Kiedy w czasie burzy warto pozostać w aucie?
Jeśli burza zaskoczy nas w czasie jazdy samochodem. I nie mamy możliwości wejścia do bezpiecznego budynku. To na tę okoliczność, warto pozostać w samochodzie. Stanowi on coś w rodzaju bezpiecznego schronienia. Może jednak być też niebezpieczną pułapką jeśli zdarzy się naprawdę silny wiatr. Wtedy jednak i tak samochód może być bezpieczniejszy niż przebywanie na wolnej przestrzeni. Dlatego tak ważne jest rozważne zachowanie w czasie zbliżającej się burzy. Warto poświęcić trochę czasu na to, aby bezpiecznie ją przetrwać. A planując odpowiednio, można zdążyć na czas dotrzeć do jakiego bezpiecznego schronienia.
Jakie zapasy na burzę?
Żyjemy w czasach, kiedy burze chociaż silne, nie trwają zbyt długo. Warto jednak w domu mieć zapas świec, ale także radio na baterie. I także zapasa baterii, które są niezbędne do jego działania. Bywa, że w czasie burzy zostajemy pozbawienie prądu. A takie małe radyjko, pozwoli chociażby dowiedzieć się, co się dzieje z pogodą. Zapas wody, warto mieć zawsze i w każdym czasie. Nie powinien on być jednak zbyt duży, ale wystarczy litrowa butelka na osobę. Tak aby w razie konieczności ewakuacji, można było ją ze sobą zabrać. Podobnie z zapasami żywności, warto je sobie przygotować, jeszcze przed burzą.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.