Frankowicze, czyli osoby, które mają kredyty frankowe, mają obecnie możliwość wytoczenia procesu przeciwko bankowi, aby odzyskać niesłusznie pobrane pieniądze. W jakich sytuacjach jest to możliwe? Gdzie szukać wtedy pomocy?

Kredyt frankowy – kiedy można go odfrankowić lub unieważnić?

Seria ostatnich wyroków sądowych europejskich sądów dotyczących kredytów frankowych otwarła drogę osobom z kredytami we franku szwajcarskim do walki o swoje prawa.

Frankowicze, którzy zawarli umowy kredytowe walutowe we franku szwajcarskim, w wielu bankach narażeni byli na jego niekorzystne przeliczanie. Banki umieszczały w umowach klauzule, które pozwalały im na przeliczanie według własnego kursu, a niekiedy nawet uniemożliwiały spłatę należności we frankach i wymagały wnoszenia jej w złotówkach.

Takie klauzule uznano za niedozwolone, abuzywne, czyli niezgodne z przepisami prawa. Oznacza to wtedy, że są one nieważne, co powoduje, że istnieje też możliwość podważenia umowy kredytowej.

W takiej sytuacji frankowicze mogą wybrać odfrankowienie kredytu, czyli zmianę jego waluty po korzystnym przeliczniku sprzed lat, ale mogą też wymówić umowę, co oznacza konieczność spłaty kredytu w całości, ale ze względu na różnice kursowe może być to również bardzo dobra decyzja.

Gdzie szukać wsparcia dla frankowiczów?

Aby skorzystać z powyższych opcji, konieczne jest wejście na drogę sądową przeciwko bankowi, czyli wytoczenie mu procesu. Niestety, wiele osób obawia się, że nie podoła temu samodzielnie, dlatego też popularne stały się kancelarie prawne, których głównymi klientami są właśnie frankowicze Gliwice – https://jpm-adwokaci.pl/kredyty-walutowe/ to tylko jedno z miast, gdzie teraz można z nich skorzystać.

Kancelarie prawne kierujące swoje usługi do frankowiczów mogą zaoferować im pełną obsługę, aby pomóc w walce o swoje prawa. Doświadczeni, wykwalifikowani prawnicy są wtedy gotowi do kompleksowej pomocy klientom.

Czym zajmują się kancelarie prawne dla frankowiczów?

W kancelariach prawnych tego typu, które określane są również jako kancelarie frankowe, można otrzymać pełne wsparcie. Obejmuje ono między innymi:

  • analizę umowy kredytowej zawartej z bankiem

  • doradztwo prawne w ramach rozwiązania danej sprawy

  • przygotowanie niezbędnych pism

  • reprezentowanie klienta w kontaktach z bankami

  • występowanie w imieniu klienta podczas rozpraw sądowych

Wybierając dobrą kancelarię frankową, można zatem otrzymać kompleksowe wsparcie związane z zaciągniętym kredytem. Warto więc skonsultować się ze specjalistami w tej dziedzinie, aby dowiedzieć się, co można zrobić ze swoim kredytem frankowym i odzyskać pobrane przez bank pieniądze.