Niektórzy mówią, że jeśli było się w Grecji, to najpiękniejsze przeżycie ma się już za sobą. Dobrze, że takie przeżycia można powtarzać i powtarzać i powtarzać 🙂 Jeśli do tej pory nie odwiedziliście kraju, w którym białe domki mają urocze niebieskie dachy, a błękit nieba jest lśniący jak malowany – jak najszybciej nadróbcie zaległości. Wakacje rozpoczęły się na dobre. Czas wyciągnąć kalendarz, mapę i zaplanować uroczy wyjazd. Może to właśnie na Grecję padnie w tym roku Wasz wybór?

Dlaczego Grecja?

źródło: pinterest

źródło: pinterest

Powodów do tego, aby pojechać na wakacje do Grecji jest wiele. I nie mam tu na myśli tylko słońca, błękitu nieba czy pysznej kuchni. Aczkolwiek grecka kuchnia jest naprawdę solidnym argumentem. I mimo, że pobyt w Grecji kojarzy się głównie z plażą i morzem, to jednak niesie za sobą coś jeszcze. Grecja to wymarzony kraj dla tych, którzy lubią spędzać wakacje w ruchu.

Największą popularnością cieszy się tam windsurfing i kitesurfing. Tak naprawdę niektóre ośrodki na wyspie odwiedzane są tylko po to, by doskonalić swoje umiejętności w tych jakże ekscytujących dziedzinach lub rozpocząć niesamowitą przygodę z tymi sportami. Jeśli chcecie się nauczyć windesrfingu, obowiązkowo odwiedźcie Rodos lub miejscowość o nazwie Palaiochora na Krecie.

źródło: pinterest

źródło: pinterest

Wakacje w Grecji to także nie lada gratka dla wszystkich miłośników historii i kultury. W Grecji faktycznie można poczuć się jak w kulturowym raju. Jeśli zechcecie poczuć ducha starożytności, koniecznie wybierzcie się do Aten. Przy pierw­szym ze­tknię­ciu z mia­stem wyda się Wam ono nie­zwykle śród­ziem­no­mor­skie, ale póź­niej do­strze­żecie jego eu­ro­pej­sko-orien­tal­ny cha­rak­ter. Ateny to nie tylko starożytne ruiny. To także mar­mu­ro­we pałace, bujne życie nocne, sma­ko­wi­te po­tra­wy w knajp­kach. A propos bujnego życia nocnego… Grecy słyną z tego, że lubią bawić się do samego rana. Huczne uczty przy suto zastawianych stołach to już tradycja.

Amatorom wielogodzinnego plażowania proponuję wybrać się na wyspę Zakynthos uznawaną za jedną z najbardziej malowniczych wysp Morza Śródziemnego. Naj­słyn­niej­szym miej­scem jest Za­to­ka Wraku – plaża, która stała się nie tylko wi­zy­tów­ką wyspy, ale i całej Grecji. Przez wielu uwa­ża­na jest za jedną z naj­pięk­niej­szych plaż świa­ta.

Greckie smakołyki

źródło: pinterest

źródło: pinterest

A jeśli nie zwiedzanie i plażowanie, to może do wyjazdu na wakacje w Grecji przekona Was wyborna kuchnia. Wspomnę tu tylko o świeżych owocach morza, skorupiakach, mięczakach i rybach. Tak naprawdę na każdym kroku można kupić ośmiornice, krewetki czy kalmary. I warto to robić. Bo owoce morza smakują tam najlepiej na świecie! Dość duży procent przepisów kuchni greckiej stanowią przepisy wegetariańskie, tak więc osoby nie jedzące mięsa również będą usatysfakcjonowane. Grecy często zapiekają jarzyny z nadzieniem z serów, kaszy, kuskusu. Najczęściej spotkamy się w Grecji z zapieczonymi bakłażanami, papryką, karczochami, pomidorem. Palce lizać!

Nieodłącznym elementem greckich biesiad jest wino. Tradycyjny posiłek nie może się bez niego obejść. Tak samo nie może obejść się bez odpowiednich przekąsek. Zazwyczaj przekąskami są sery, pieczywo, pasta do chleba. Przekąska musi być ostra, by zaostrzała apetyt. Najbardziej powszechne przekąski to smażone kabaczki, smażona papryka i pasta czosnkowa.

Ach… o Grecji mogłabym rozprawiać godzinami. Wychodzę jednak z założenia, że zamiast mówić o Grecji lepiej tam pojechać. Wierzcie mi na słowo – wakacje w Grecji to najlepszy pomysł, na jaki można wpaść.