Pomoc psychiatry w niektórych przypadkach jest niezbędna. Kiedy trzeba będzie się do niego udać? Jakimi schorzeniami zajmuje się ten lekarz?
Kim jest psychiatra?
Psychiatra to lekarz, którego głównym obszarem zainteresowania jest ludzka psychika. Zajmuje się on w ramach swojej praktyki diagnozowaniem oraz leczeniem dolegliwości i zaburzeń psychiatrycznych.
W swojej pracy psychiatra skupia się między innymi na uwarunkowaniach biologicznych, genetycznych, społecznych oraz psychologicznych występowania schorzeń psychicznych.
Uwaga! Nie można mylić ze sobą profesji psychiatry z psychologiem. Psychiatra jest lekarzem, natomiast psycholog nie ma uprawnień lekarskich, stąd też nie może on wypisywać recept, zwolnień lekarskich, kierować pacjentów na badania, do szpitala.
Kiedy warto udać się do psychiatry?
Wizyta i psychiatry jest wskazana wtedy, gdy pojawiają się objawy wskazujące na dolegliwości i zaburzenia psychiczne. Zaliczane są do nich między innymi:
-
przygnębienie
-
lęk
-
nerwica
-
brak motywacji
-
natrętne myśli i zachowania
-
myśli samobójcze
-
urojenia
-
halucynacje
Dodatkowo wizyta wskazana jest w przypadku niezdiagnozowanych przyczyn bezsenności, bólów głowy oraz innych objawów somatycznych, które mogą wynikać z dolegliwości psychicznych.
Gdzie do psychiatry?
Pacjenci, którzy chcą skorzystać z leczenia psychiatrycznego, mogą obecnie udać się do specjalisty prywatnie lub państwowo.
Gdy liczy się jak najszybsze dostanie się do specjalisty, warto szukać ofert jak psychiatra Poznań prywatnie. Prywatna konsultacja w nagłych przypadkach może odbyć się nawet z dnia na dzień, dzięki czemu nie trzeba czekać na nią miesiącami, jak często ma to miejsce w przypadku państwowych gabinetów.
Jakimi chorobami zajmuje się psychiatria?
Psychiatria jako dziedzina medycyny skoncentrowana na zaburzeniach psychicznych oraz chorobach psychicznych zajmuje się wieloma różnymi dolegliwościami dotykającymi pacjentów w każdym wieku. Wśród nich warto wskazać na poniższe:
-
ChAD, czyli zaburzenia afektywne dwubiegunowe
-
depresja
-
nałogi
-
otępienia
-
schizofrenia
-
bezsenność
-
zaburzenia lękowe
-
zaburzenia odżywiania
-
zaburzenia osobowości
Ponadto psychiatra zajmuje się także diagnozowaniem oraz leczeniem innych dolegliwości, które mogą poważnie wpływać na samopoczucie pacjentów, a nawet powodować zagrożenie dla ich życia.
Gdy zatem pojawiają się objawy, które wymagają konsultacji z psychiatrą, warto zdecydować się na wizytę w rekomendowanym gabinecie – z ofertami można zapoznać się już teraz online i od razu zarejestrować się do lekarza.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.