Blat z granitu jest doskonałym wyborem do kuchni ze względu na wyjątkowe właściwości tego właśnie kamienia. Czym dokładnie wyróżniają się blaty granitowe? Jak wybrać najlepszy blat kamienny tego typu do swojego domu?

Dlaczego warto kupić blat granitowy?

Obecnie blaty granitowe do kuchni zaliczane są do grupy najczęściej kupowanych blatów tego typu, które sprawdzają się zarówno w kuchniach nowoczesnych, jak i klasycznie zaaranżowanych.

Za zakupem blatu granitowego przemawia wtedy wiele zalet, między innymi są to jego trwałość oraz odporność na temperatury i wilgoć, łatwe utrzymanie w czystości oraz, oczywiście, bardzo efektowny wygląd.

Blaty granitowe są zatem balatami niezwykle wytrzymałymi i mogą posłużyć na długie lata, podczas gdy inne blaty, na przykład drewniane czy z płyty meblowej, ulegną już zniszczeniu.

Jak wybrać odpowiedni blat granitowy?

Gdy chcemy skorzystać z blatów granitowych w kuchni, w takim przypadku musimy wiedzieć, na co patrzeć przy ich wyborze?

Przede wszystkim duże znaczenie ma wygląd blatu. To niezwykle istotna kwestia, ponieważ blat będzie również dekoracją wnętrza. Obecnie blaty granitowe do kuchni oferowane są w zróżnicowanych wariantach pod względem ich kolorystyki, struktury, więc można dostosować je do swojego pomysłu na kuchnię.

Drugą ważną kwestią jest w tym przypadku grubość blatu. Trzeba będzie określić, jaka grubość nas interesuje, co ma także przełożenie na jego cenę.

Firmy kamieniarskie wykonujące na zamówienie blaty granitowe mogą również wykończyć je na różne sposoby, na przykład wykonać dekoracyjne, frezowane obrzeżę.

Gdy zamawiamy blat granitowy, możemy też dodatkowo zdecydować się na wykonanie cokołu kuchennego przy blacie z tego samego materiału. Teraz jest to bardzo modne rozwiązanie do kuchni.

Czy blat granitowy sprawdzi się w każdej kuchni?

Warto wskazać, że blaty granitowe do kuchni nie sprawdzą się wszędzie. Trzeba pamiętać o tym, że kluczowe znaczenie mają meble kuchenne, z którymi chcemy wykorzystać takie właśnie blaty.

Meble kuchenne pod blat granitowy muszą wyróżniać się odpowiednimi wzmocnieniami, dlatego też nie można zastosować ich wtedy, gdy meble te będą miały zbyt niską nośność. W efekcie mogą po prostu się zarwać, powodując w ten sposób niemałe zniszczenia w kuchni.

Gdy zatem chcemy wykorzystać blat granitowy do kuchni, warto zwrócić uwagę na to, czy meble są do tego przygotowane. Zamawiając je w zakładzie stolarskim, warto wskazać, że planujemy zastosować blat granitowy. Gdy natomiast chcemy użyć go na innych meblach, trzeba będzie je odpowiednio wzmocnić.