Okap kuchenny jest bardzo przydatny, ponieważ podczas gotowania pochłania wszystkie opary i nie trzeba co chwilę otwierać okna. Jest bardzo potrzebny podczas gotowania w dużych garnkach, a nawet smażenia potraw. Najważniejsze, aby wiedzieć, jaki okap wybrać do kuchni, by faktycznie spełniał swoje zadanie. W sklepach jest ogromny wybór okapów, zarówno do kuchni znajdującej się w domu, jak i do kuchni w mieszkaniu.

Okap do kuchni wysuwany

Wysuwany okap kuchenny jest najczęściej wybierany, ponieważ jest bardzo wygodny. Spełnia podstawową funkcję, mianowicie wchłanianie wszystkich oparów. Jego zaletą jest to, że posiada trzy regulacje nawiewu, w zależności od ilości oparów podczas przygotowywania potraw. Trzeba dobrze dobrać okap, aby podczas wysunięcia zakrywał kuchenkę elektryczną czy gazową. W takim wypadku należy zmierzyć ilość miejsca na okap, najlepiej posługując się miarą kuchenki gazowej lub elektrycznej. Co jakiś czas należy wymienić filtr, gdyż dostają się do niego zanieczyszczenia i wówczas okap może nieprawidłowo zadziałać. Aby design kuchni był elegancki, można dobrać okap pod względem koloru i nowoczesności. Produkowane coraz częściej są okapy elektryczne, które mają światło ledowe i różnorodną ilość funkcji, z których można skorzystać.

Zalety okapów kuchennych

Okap kuchenny to niezbędna część wyposażenia kuchni, która jest bardzo przydatna. Osoby, które mają małą kuchnię mogą się zaopatrzyć w okap teleskopowy, który spełnia swoje zadanie pochłaniania zapachów i oparów. Jego zaletą jest to, że jest wysuwany i jednocześnie włącza się wentylator, dlatego „Przeczytaj pod linkiem, czy warto wybrać wysuwany okap kuchenny?”, a na pewno się dowiesz. W małej kuchni wentylacja jest bardzo ważna, dlatego okap powinien mieć 3 rodzaje nawiewu, delikatną, średnią oraz mocną. Jeśli smaży się mięso lub ryby, wówczas zapachy są bardziej intensywne, dlatego 3 regulacja przydaje się w takich sytuacjach. Światło również można ustawić, zarówno tylko po lewej lub prawej stronie, jak i na całą kuchenkę gazową czy elektryczną. Dobrze zamontowany okap będzie służył doskonale, dlatego jego parametry muszą być kompatybilne z kuchenką. Korzyścią okapów jest łatwa wymiana filtra, za każdym razem gdy będzie zabrudzony i można to zrobić własnoręcznie. Filtry do okapów można kupić w sklepach, gdzie sprzedawane są okapy.

Jak wybrać okap kuchenny 

Okap kuchenny należy kupować w zaufanych sklepach ze sprzętem agd i rtv, które oferują różne modele okapów. Dzięki temu na pewno zostanie dobrany taki, by pasował do kuchni. Powinien być w kolorze mebli kuchennych, dobrany do rodzaju kuchni, a także z ważnymi funkcjami. Jeśli rodzina posiada duży dom, z przestrzenną kuchnią, wówczas przyda się wyspowy okap, który od razu może być podłączony do komina. Dodatkową zaletą jest wentylator, który powoduje, że kuchnia nie nagrzewa się tak mocno, a zbyt gorące powietrze szybko się rozpyla. Warto zwrócić uwagę na budżet, aby kupić okap wysokiej klasy, który będzie przydatny przez kilka lat. Powinien powiadać regulacje nawiewu, odpowiednią ilość światła, a także dobrej jakości filtr powietrza, który zbiera niepotrzebny brud i elementy tłuszczu podczas smażenia potraw. O wiele łatwiej wybrać okap kuchenny w sklepach internetowych, gdzie można porównać je ze sobą pod względem technicznym oraz cenowym. Sprzedawca może zapytać o wymiary potrzebnego okapu, gdyż można go dobrać na zamówienie i poprosić o usługę zamontowania. Dzięki temu będzie działał prawidłowo, gdyż monter wykona pierwszy test.