Osoby z niepełnosprawnościami, które poruszają się na wózkach inwalidzkich, mogą obecnie korzystać z szerokiej gamy rozwiązań likwidujących bariery architektoniczne. Wśród nich znajdują się również podjazdy. W jaki sposób wykonać tego typu konstrukcję?

Jak wygląda podjazd dla osoby niepełnosprawnej?

Konstrukcje jak podjazdy dla osób niepełnosprawnych przeznaczone są do przejeżdżania po nich wózkami inwalidzkimi. Dzięki nim osoby, które z nich korzystają, mogą łatwo dostać się z podłoża na wyżej położony obszar, na przykład z chodnika przed budynkiem do jego drzwi wejściowych.

Aby osoba niepełnosprawna mogła wygodnie korzystać z podjazdu, musi być on odpowiednio skonstruowany. Duże znaczenie ma w tym przypadku odpowiednie wyprofilowanie podjazdu, ponieważ nie może być on zbyt stromy. Także musi być on wyposażony w barierki zabezpieczające po bokach, za pomocą których osoba niepełnosprawna może łatwo się poruszać. Również barierki zapobiegają wypadnięciu z podjazdu.

Rodzaje podjazdów dla osób niepełnosprawnych

Podjazdy wykonuje się obecnie z różnych materiałów, co zależne jest również od miejsca ich montażu. Najczęściej spotyka się dwa rodzaje podjazdów:

1. Podjazdy metalowe – powstają z metalowych kratownic, które montowane są do podłoża i wyposażone w barierki. Zastosowani takich pojazdów jest bardzo proste, ponieważ nie wymagają one wykonywania skomplikowanych prac montażowych i są również niezbyt drogie. To powoduje, że spotykane są one często w wielu miejscach, także jako dostawka do starszych schodów.

2. Podjazdy betonowe – drugim typem podjazdów są podjazdy betonowe. Są one wykonane na podbudowie betonowej o wykończone materiałem wierzchnim, na przykład w postaci betonu czy też płyt kamiennych lub bruku. Takie podjazdy są bardziej wymagające w montażu, lecz są trwalsze. Zwykle wykonuje się je wraz z budynkiem.

Jak wykonać podjazd dla osoby niepełnosprawnej?

Aktualnie podjazdy dla osób niepełnosprawnych realizowane są przez firmy posiadające duże doświadczenie w realizacji tego typu konstrukcji.

Warto powierzyć prace specjalistom, by mieć pewność, że podjazd będzie odpowiednio zaprojektowany i wykonany, by zapewnić maksymalny stopień komfortu i bezpieczeństwa dla osób z niepełnosprawnościami.

Korzystając z pomocy firm, które wykonują podjazdy dla osób niepełnosprawnych, można również łatwiej uzyskać dofinansowania na ich wykonanie, gdy mają być one wykonane przy domu jednorodzinnym, bloku mieszkalnym.

Więcej informacji dotyczących oferty firm wykonujących podjazdy dla osób niepełnosprawnych można uzyskać bezpośrednio na ich stronach internetowych.