Porady prawne są bardzo pomocne wtedy, gdy stykamy się z konkretnym problemem, lecz nie wiemy, jak rozwiązać go na gruncie prawa. Gdzie można uzyskać porady prawne? Czy zawsze trzeba za nie płacić?

Kto może udzielać porad prawnych?

Udzielaniem profesjonalnych porad prawnych mogą zajmować się osoby, które posiadają odpowiednie przygotowanie prawne.

Usługi poradnictwa prawnego świadczone są przede wszystkim przez kancelarie prawne, w tym przez kancelarie adwokackie, gdzie pracują adwokaci, a także kancelarie radcowskie, gdzie swoją pomoc oferują radcowie prawni.

Ponadto porady prawnej może też udzielić notariusz podczas prowadzenia kancelarii notarialnych. Notariusz jest również prawnikiem.

Porada prawna – gdzie można ją otrzymać?

Z poradnictwa prawnego można obecnie skorzystać na wiele sposobów – nie tylko w kancelariach prawnych, lecz też w innych miejscach.

Poradę prawną można uzyskać w poniższych miejscach:

  • kancelarie prawne – kancelarie radcowskie i adwokackie, ewentualnie kancelarie notarialne
  • siedziby samorządów – urzędy gmin, powiatów, miast oraz inne jednostki samorządowe
  • organizacje i fundacje – gdy oferują one poradnictwo prawne prowadzone przez prawników

Warto też wskazać, że obecnie pomoc prawną można otrzymać również na odległość. Oferowana jest ona w formie porad telefonicznych oraz porad internetowych przez wybrane kancelarie prawne. Wobec tego nie ma wtedy potrzeby udawania się do prawnika osobiście, ponieważ jego pomoc można otrzymać bez potrzeby opuszczania swojego domu.

Kompleksowa i fachowa obsługa – kancelaria prawna Katowice – gdy szukasz prawników w Katowicach, sprawdź oferty już teraz w internecie i umów się na spotkanie!

Czy można otrzymać darmową pomoc prawną?

Bezpłatne porady prawne są dostępne, jednak przeznaczone są one wyłącznie dla określonych osób.

Pomoc prawna świadczona przez samorządy skierowana jest przede wszystkim do osób, które nie mogą samodzielnie ponieść kosztów usług prawnych, na przykład do osób młodszych, seniorów, dużych rodzin, osób korzystających z pomocy społecznej, weteranów i kombatantów, a ponadto dla osób dotkniętych klęskami żywiołowymi, katastrofami naturalnymi.

Bezpłatne porady prawne są także oferowane przez wybrane organizacje i fundacje, które kierują je do konkretnych osób.

Ile kosztuje porada prawna w kancelarii?

Koszt dotyczący poradnictwa prawnego jest powiązany przede wszystkim z rodzajem sprawy, stopniem jej skomplikowana oraz czasem poświęconym przez prawnika na przygotowanie odpowiedzi na dane pytanie.

Najczęściej otrzymanie porady prawnej w kancelarii adwokackiej albo radcowskiej jest związane z wydatkiem od około 100 do 250 złotych.