Marzec uznawany jest za najgorszy miesiąc dla alergików. Początek wiosny to czas intensywnego pylenia drzew. Wysokie stężenie pyłków w powietrzu powoduje liczne objawy alergii wziewnych, których przyczyną są czynniki uczulające. Każdy alergik powinien szczególnie chronić się przed negatywnym wpływem unoszących się wokół pyłków, których konsekwencje zdrowotne utrzymują się przez kilka miesięcy i znacząco osłabiają ogólną kondycję organizmu.

Wpływ pyłków na zdrowie

Łagodna zima w Polsce sprawia, że okres pylenia wydłuża się i jest znacznie cięższy dla alergików. Dlatego pierwsze reakcje uczuleniowe zauważa się już nawet w lutym. Jednak najsilniejsze objawy alergiczne pojawiają się na początku wiosny, kiedy uczulenie wywołują pyłki: olchy, cisu, topoli, wierzby czy leszczyny. Najwcześniej doświadczamy konsekwencji pylenia kwitnącej leszczyny i olchy, czyli pospolitych drzew często występujących w okolicach mieszkalnych. Ich pyłki wywołują intensywny świąd nosa, pieczenie i łzawienie oczu, uciążliwy katar czy napady kichania. Co więcej, dodatkowo zauważa się, że pyłki olchy wykazują reakcję krzyżową z pyłkami leszczyny. Znacznie mniejszy wpływ na nasz organizm mają natomiast cis, topola i wierzba, które stosunkowo rzadko wywołują silne symptomy uczuleniowe. Drzewa te są zazwyczaj oddalone od domostw, jednak na ich rozprzestrzenianie mają wpływ warunki atmosferyczne m.in. wiatr.

Jak zabezpieczyć się przed szkodliwymi alergenami?

Sposobem na zniwelowanie objawów uczulenia jest ograniczenie styczności z alergenami. Należy pamiętać jednak, że całkowita ochrona przed pylącymi roślinami i drzewami podczas przebywania na zewnątrz w ich naturalnym środowisku jest zupełnie niemożliwa. Jedynym bezpiecznym miejscem, w którym możemy pozwolić sobie na odcięcie się od niechcianych pyłków oraz wszelkich uczulających cząsteczek takich jak kurz i roztocza jest nasz dom. Tylko tu mamy kontrolę nad stanem jakości wdychanego powietrza. Należy jednak pamiętać, że niezabezpieczona odpowiednio, często wietrzona przestrzeń mieszkalna jest tak samo zanieczyszczona czynnikami z zewnątrz, jak przestrzeń otwarta. Ważne jest zatem, aby zapewnić sobie maksymalnie czyste i zdrowe powietrze, które zagwarantuje nam dobre samopoczucie w ciągu dnia i pozwoli zapomnieć o negatywnych skutkach alergii. Grupą, dla której jakość powietrza w domu ma ogromne znaczenie są przede wszystkim osoby cierpiące na choroby o podłożu alergicznym. W takich przypadkach ważne jest by zadbać o prawidłowe oczyszczanie powietrza. Szczególnie niska wilgotność powietrza (poniżej 40%) może bowiem silnie oddziaływać na nasz organizm – tłumaczy Norbert Górski, dr n. med., otolaryngologa, specjalista chorób nosa i zatok.

Nieskazitelna czystość powietrza w Twoim domu

Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zamontowanie w domu systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła VASCO SILENT VENTILATION, który działa przez całą dobę oczyszczając powietrze z wszelkich zanieczyszczeń. Działanie rekuperatora polega na pobieraniu powietrza z zewnątrz, a następnie przeprowadzaniu go przez odpowiednie filtry oczyszczające, które zatrzymują wszelkie zanieczyszczenia oraz alergeny. Przefiltrowane, zdrowe powietrze jest następnie rozprowadzane po pomieszczeniach naszej przestrzeni mieszkalnej innowacyjnymi kanałami, które dzięki projektowi opartemu o prawa aerodynamiki gwarantują cichą, czyli komfortową pracę wentylacji. Ten nowoczesny sposób pozwala na skuteczne oczyszczenie powietrza domu z niepożądanych, otaczających nas czynników, bez konieczności otwierania okien. W okresie pylenia, zważając na silne stężenie alergenów w naszym otoczeniu oraz na różnorodność wielkości i wariantów atakujących nas cząsteczek zanieczyszczeń, ważne jest, aby postawić na urządzenia o wysokiej klasie filtracji.

Gwarancję najwyższej ochrony przed nawet najdrobniejszymi cząsteczkami zanieczyszczeń zapewnia elektrostatyczny filtr Crystall Round, który przeznaczony jest do zabudowy w instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Nowoczesna technologia polega na wykorzystaniu pola elektrycznego do naładowania cząstek zanieczyszczeń, które następnie są skutecznie przyciągane i zatrzymywane na przeciwnie naładowanych elektrodach. W ten sposób powietrze wydostające się z urządzenia do naszego mieszkania zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa, wpływa na zdrowie, wygodę i komfort życia.