Automaty schodowe, określane również jako włączniki schodowe, służą do poprawy bezpieczeństwa na klatkach schodowych, korytarzach oraz w innych ciągach komunikacyjnych. Co warto o nich wiedzieć?

Czym są automaty schodowe?

Komponenty elektryczne jak automaty schodowe, czyli inaczej włączniki schodowe, mają na celu automatycznie podtrzymywanie oświetlenia po jego włączeniu przez określony czas. Dzięki temu wtedy, gdy czas minie, oświetlenie samoczynnie się wyłączy, co pozwala na zaoszczędzenie prądu.

Takie komponenty mają postać niewielkich modułów, które przeznaczone są do montażu w instalacji elektrycznej.

Automaty schodowe – jak działają?

Instalacja z zamontowanym automatem schodowym będzie pozwalała na włączenie światła za pomocą przycisku chwilowego, czyli takiego, który nie pozwala na wciśnięcie go na stałe.

Następnie automaty schodowe podtrzymują oświetlenie przez określony czas ustalony na komponencie. Można go zmieniać w zależności od indywidualnych oczekiwań. Zmiana czasu podtrzymania oświetlenia możliwa jest za pomocą praktycznego pokrętła znajdującego się bezpośrednio na automacie.

Gdy ustawiony czas minie, wtedy automat schodowy wyłącza oświetlenie w danym miejscu. W ten sposób można zredukować pobór prądu wtedy, gdy nie będzie to już potrzebne, dlatego jest to bardzo wygodne rozwiązanie w wielu obiektach.

Kiedy warto kupić automat schodowy?

Komponenty jak automaty schodowe mają szerokie zastosowanie i doskonale sprawdzają się w tych miejscach, gdzie oświetlenie powinno być podtrzymane na określony czas.

Najczęściej automat schodowy montowany jest do oświetlania:

  • korytarzy

  • klatek schodowych

  • ciągów komunikacyjnych

  • i innych przestrzeni, gdzie oświetlenie powinno być czasowe

Dzięki zastosowaniu takiego włącznika może wtedy ograniczyć koszty, ponieważ nie trzeba będzie gasić oświetlenia. Wyłączy się ono automatycznie po określonym czasie, a wtedy, gdy będzie nadal potrzebne, wystarczy tylko nacisnąć ponownie na przycisk.

Ceny automatów schodowych

Koszt związany z zakupem automatów schodowych nie jest wysoki. Najczęściej za komponent tego typu trzeba będzie zapłacić od około 40 do 60 złotych, przy czym ceny zależne są od wybranego elementu oraz od jego funkcjonalności.

Najlepiej porównać ze sobą odpowiednie komponenty i ich ceny, aby dobrać odpowiednie automaty schodowe przeznaczone do montażu w danym miejscu.

Gdzie można kupić automaty schodowe?

Najszersza gama elementów jak automaty schodowe dostępna jest aktualnie w sklepach internetowych, gdzie można zakupić je z szybką dostawą pod swój adres.