Decyzja o montażu fotowoltaiki nieuchronnie wiąże się z koniecznością wyboru falownika. Jest to urządzenie konieczne do prawidłowego, ale przede wszystkim efektywnego działania paneli fotowoltaicznych. Czym są, jakie rozróżniamy ich rodzaje i czym kierować się przy ich wyborze? Podpowiadamy.
Czym są falowniki i jak działają?
Falownik jest to urządzenie, które zamienia pochodzący z fotoogniwa prąd stały na prąd przemienny. Jest to niezbędny element każdej instalacji fotowoltaicznej. Narzędzie to odpowiada za poziom energii, który zostanie uzyskany z paneli. Jest to jednocześnie najbardziej wadliwy element konstrukcji. Warto więc dokonać świadomego wyboru przy jego zakupie.
Jak działa falownik? Ogniwa fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną w prąd stały. By móc użyć prądu do zasilenia domu lub urządzeń elektrycznych potrzebna jest zamiana go w prąd przemienny. To zadanie należy właśnie do falownika. Kontroluje on także częstotliwość i napięcie informując o potencjalnym przekroczeniu norm. Odpowiada także za maksymalizację pracy całego modułu fotowoltaicznego.
Jakie rozróżniamy rodzaje falowników?
Falowniki dzielimy na transformatorowe i beztransformatorowe. Transformator odpowiada za izolację pomiędzy stałym napięciem wejściowym a siecią energetyczną. Obecnie najczęściej wykorzystywanym rodzajem jest ten drugi. Falownik beztransformatorowy posiada zaawansowane systemy zabezpieczeń, co przekłada się na sprawność i niską zawodność.
Zobacz także: https://markoservices.pl/czym-sa-motoreduktory/
Innym rozróżnieniem jest podział na falowniki wyspowe i sieciowe. Wyspowe w przeciwieństwie do typu sieciowego nie posiadają możliwości połączenia z zewnętrzną siecią energetyczną. Pierwszy rodzaj stosowany jest najczęściej w przypadku domków letniskowych. Nie ma on funkcji przechowywania nadwyżek energii. Typ sieciowy pozwala na dostosowanie napięcia i gromadzenie nadwyżki energetycznej. Jest on na ogół wykorzystywany przy zasilaniu całych domostw.
Na co zwracać uwagę przy wyborze falowników?
Jako że warto stawiać na sprawdzone rozwiązania, w pierwszej kolejności należy kierować się renomą marki. Ważnym jest także czas udzielanej przez nią gwarancji. Dodatkowym atutem będzie także prosty i intuicyjny sposób instalacji. Zadbać trzeba również o to, by urządzenie zgodne było z obowiązującymi w Unii Europejskiej przepisami.
Istnieją także konkretne parametry, które należy uwzględnić. Dobrej jakości urządzenie powinno szybko wyszukiwać i utrzymywać punkt mocy maksymalnej MPP. Uwagę zwrócić należy też na sprawność inwertera i stopień ochrony. Zakres temperatur pracy powinien wynosić od 25 do 70 stopni Celsjusza. Szeroki wybór falowników znaleźć można na stronie https://kacperek.com.pl/
1 pingback