W dzisiejszych czasach każdy robi zdjęcia. Dawniej sztuka ta była zarezerwowana dla wybranych. W dobie Instagramów, Facebooków i innych portali, każdy strzela fotki. Dziś nie trzeba wcale posiadać profesjonalnego aparatu, aby zrobić dobre zdjęcie. Zwykła lustrzanka ze średniej półki również sprawdzi się na medal. Warto tylko poznać kilka sposobów na dobre zdjęcie. Jak robić dobre zdjęcia? Poniżej znajdziecie kilka przydatnych porad.

Po pierwsze – trzymaj aparat stabilnie

aa18016585c743420312a7ca86df48dfNiby błaha rzecz, a ma duży wpływ na jakość zdjęcia! Często zdarza nam się zapomnieć o stabilności, w efekcie czego zdjęcia wychodzą nieostre i nie nadają się do niczego. Jak zachować stabilność? Przede wszystkim zadbajcie o stabilną postawę ciała – stopy połóżcie płasko na podłożu, kolana lekko ugnijcie, łokcie dociśnijcie do tułowia. Jeśli fotografujecie lustrzanką, podtrzymajcie obiektyw wolną ręką od dołu. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie naturalnych podpór – w postaci drzewa, ściany, itp. Bardzo ważny jest oddech. Spróbujcie robić wydech tuż przed zwolnieniem migawki. Większość nowoczesnych aparatów posiada wbudowaną funkcję redukcji drgań – warto z niej skorzystać. Przy zdjęciach nocnych, używajcie statywu. Gadżet ten przyda się również we wszystkich sytuacjach, kiedy chcemy mieć gwarantowaną ostrość fotografii, a istnieje ryzyko, że zdjęcie może zostać poruszone.

Po drugie – skup uwagę na świetle

Światło jest duszą fotografii. W dużej mierze, to właśnie od światła zależy jakość zdjęcia. Nie bez powodu profesjonalni fotografowie używają blend. Zanim nauczycie się świadomie korzystać z różnorakiego oświetlenia, starajcie się unikać mocnego, kontrastowego światła. Fotografowanie w piękny, słoneczny dzień, w samo południe – to wbrew ogólnie panującemu przekonaniu – prosta droga do złych zdjęć. Najlepsze i najbezpieczniejsze światło jest wczesnym rankiem i tuż przed zachodem słońca.

Po trzecie – przestrzegaj kompozycji

W czym tkwi sekret sukcesu wybitnych malarzy? Doskonale znają zasady właściwej kompozycji. Tylko tyle i aż tyle. Fotografując krajobraz, ustawcie linię horyzontu na wysokości 1/3 od dołu lub od góry planowanego kadru. Starajcie się unikać symetrycznych kompozycji, z fotografowanym obiektem w środku kadru.

Po czwarte – czytelne tło

b0612daa7a145caca5724393c1e99a90Robiąc zdjęcia, postarajcie się zwracać większą uwagę na to, co znajduje się w okolicach fotografowanego człowieka lub przedmiotu. Schludne tło pozwala skierować spojrzenie widza na to, co na zdjęciu jest najważniejsze. Zbyt wiele elementów w tle, skutecznie rozprasza uwagę i daje wrażenie wielkiego chaosu na zdjęciu.

Po piąte – stop dużym kontrastom

Zbyt jaskrawe światło, podobnie jak zbyt ciemne, może spowodować lekkie deformacje fotografowanego obiektu. Dotyczy to głównie fotografowania ludzi. Robiąc zdjęcie w ostrym słońcu spowodujemy, że nasz model będzie miał nieestetyczne cienie na twarzy i mocno podkreślone zmarszczki. W takim świetle, nawet najpiękniejszy człowiek na świecie będzie wyglądał, mówiąc subtelnie, mało atrakcyjnie.

Po szóste – programy tematyczne

c773d2fe1a5d53c12c85289240bbc588W każdym kompakcie dostępna jest funkcja „pogramy tematyczne”. Warto się z nią zaprzyjaźnić. Taka funkcja wyręczy Was w myśleniu. Nie przesadzam. „Programy tematyczne” automatycznie dobiorą optymalne parametry do konkretnych warunków. Szczególnie przydadzą się podczas robienia zdjęć nocą i w ruchu.

Po siódme – idealny kadr

Idealny kadr przestał był problemem, gdy na rynku pojawiły się inteligentne aparaty fotograficzne. Przy okazji aparatów kompaktowych możemy liczyć na pomoc w postaci linii pomocniczych. Tego typu linie pozwalają na kadrowanie równolegle do krajobrazu (nie ma efektu pochylonego obiektu), ale pozwalają też na rozmieszczenie kadru według zasady trójpodziału.

Więcej na temat tego, jak robić dobre zdjęcia przeczytacie tutaj: https://www.szerokikadr.pl/poradnik/robimy-efektowne-zdjecia. Warto sobie poczytać 🙂