Posiadanie kota wiąże się zarówno z przyjemnościami, jak i obowiązkami. Mimo, że koty uznawane są za zwierzaki, które chadzają własnymi drogami, to jednak wymagają z naszej strony odpowiedniej opieki. Jak opiekować się kotem? Tym tematem zajmiemy się w dzisiejszym poście.

Legowisko dla kota
źródło: pinterest

źródło: pinterest

Każdy kot powinien mieć swoje legowisko. Oczywiście o ile nie chcecie, aby Wasz pupil zajął Wasze łóżko. Legowisko do spania dla kota powinno być przede wszystkim wygodne i czyste. Można na przykład posłużyć się poduszką. Specjalne legowisko można też zakupić w sklepie zoologicznym.

Kuweta

Nie najlepiej spisze się kuweta kryta, gdyż może utrudniać zwierzakowi swobodne zakopywanie odchodów, a korzystanie z niej okaże się źródłem dyskomfortu i stresu. Najlepsza będzie kuweta odkryta. Powinna mieć wymiary o 1,5 razy większe niż długość kota, tak, aby mógł swobodnie się w niej zmieścić i załatwić potrzebę. Kuweta powinna znajdować się w miejscu ważnym społecznie, czyli tam gdzie codziennie bywają domownicy, gdyż dla kota wypróżnianie to także sposób na oznaczenie przestrzeni swoim zapachem.

Jeżeli chodzi o samo podłoże kuwety, to w tej kwestii jest dość szeroki wybór. Może to być żwirek drewniany, zbrylający, bentonitowy. Tak naprawdę o jego wyborze decyduje kot, a nie Wy. Jeśli kot nie będzie chciał przebywać na określonym podłożu to należy je zmienić. Wasz kot – Wasz pan 😉

Kocia kuchnia
źródło: pinterest

źródło: pinterest

Opieka nad kotem to także kuchnia – dieta, jedzenie, jak zwał tak zwał. Dobrze jest przygotować dla naszego przyjaciela osobny kącik w kuchni, w którym będzie mógł raczyć się swoimi przysmakami. Obowiązkowym wyposażeniem kociej kuchni są dwie miseczki – jedna na świeżą wodę, druga na karmę. Nie powinny stać zbyt blisko siebie, aby karma nie zabrudziła wody. Koty nie będą wtedy jej pić. Co do samej diety… Dieta kota powinna być zbilansowana i zróżnicowana. Powinna dostarczać zwierzakowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Codzienne żywienie kotów powinno uwzględniać pełnowartościowe posiłki, zawierające wszystkie składniki, a więc białko i tłuszcze, a także witaminy. Najbardziej wartościowe dla kota są białka znajdujące się w mięsie i rybach. Jeśli chodzi o tłuszcze, to najlepsze są te nienasycone – omega 3 i omega 6. Dobre tłuszcze zawarte są w rybach, mięsie drobiowym, olejach roślinnych. Bardzo ważne są też witaminy, zwłaszcza witaminy z grupy B, witamina D, PP, A, H, E, F, C i K.

Opiekując się kotem, musicie pamiętać, że karmienie go tylko mięsem lub tylko rybami, bez odpowiedniej suplementacji pozbawi go wielu cennych składników mineralnych, szczególnie wapnia. Żywienie surowym mięsem w stylu BARF jest najlepsze, ale wymaga też dużej wiedzy. Dlatego warto sięgnąć po gotowe, wysokomięsne mieszanki. Gotowa kocia karma jest bardzo zdrowa dla zwierzaków i szalenie wygodna dla nas samych. UWAGA! Karma mokra nie może zawierać zbóż, konserwantów, cukrów i innych wypełniaczy. W jej składzie powinno się znaleźć minimum 75% mięsa, a producent powinien dokładnie wypisać, jakie są to elementy (np. serca, żołądki, mięso mięśniowe itp.) Serwując kociakowi dobrą gotową karmę, można mieć pewność, że nasz przyjaciel otrzymuje wszystko, czego mu potrzeba do prawidłowego wzrostu i funkcjonowania.