Jabłka, czyli rajskie owoce to ulubiony przysmak Polaków. Sięgamy po nie przez cały rok, ale najlepiej smakują chyba wczesną jesienią. Na pewno wiesz, że jabłka to skarbnica witamin. Znajdziemy w nich witaminę C, E i K, a także witaminy z grupy B. Poza tym te jakże pyszne i małokaloryczne owoce są doskonałym źródłem błonnika pokarmowego, antyoksydantów i minerałów. Na pewno nie raz słyszałaś, że powinnaś jeść jedno jabłko dziennie – dla zdrowia i dla urody. I wiesz co? Warto słuchać tych rad! Owoce te pomagają zadbać o smukłą linię, przeciwdziałają zaparciom i dbają o prawidłowe funkcjonowanie jelit. Co jeszcze powinnaś wiedzieć o jabłkach?

Jabłka wzmacniają mięśnie

Pewnie będziesz zaskoczona faktem (ja byłam), że jabłka wzmacniają mięśnie. To prawda! Ich skórka zawiera magiczny składnik – kwas ursolowy, który hamuje postępujące z wiekiem wiotczenie. Jeśli więc chcesz zachować swoje mięśnie w dobrej formie, raz na zawsze zaprzyjaźnij się z jabłkami.

Jabłka hamują rozwój komórek nowotworowych

Skórka jabłek oprócz tego, że zawiera kwas ursolowy, zawiera również triterpenoidy. Co to takiego? Są to substancje, które skutecznie hamują rozwój komórek nowotworowych, a wręcz je niszczą. Oznacza to, że dbając o profilaktykę nowotworową powinnaś każdego dnia zjadać surowy owoc ze skórką.

Jabłka zapobiegają chorobie Alzheimera

Nie wiem czy wiesz, że jabłka zawierają też inny – bardzo cenny składnik. Jest nim kwercetyna, która jest silnym przeciwutleniaczem odpowiedzialnym za ochronę komórek mózgu przed degeneracją. Jednym słowem – owoce te chronią przed pojawieniem się choroby Alzheimera.

jabłka zalety

Działają pozytywnie na płuca

Co mają jabłka do płuc? Przede wszystkim zawierają silne antyutleniacze, które zapobiegają skutkom stresu oksydacyjnego. Wyraźny protekcyjny wpływ jabłek na płuca pojawia się przy zjadaniu co najmniej pięciu owoców tygodniowo.

Chronią przed astmą

Popularne owoce mogą zapobiegać astmie lub minimalizować przykre jej objawy. Właściwości te zawdzięczają kwercetynie, naringeninie i hesperetynie. Obserwacje naukowe wykazały, że aby uzyskać tego rodzaju efekt prozdrowotny należy spożywać co najmniej dwa owoce tygodniowo. Inne badania dowiodły, że dzieci kobiet, których dieta w ciąży bogata była w jabłka rzadziej w przyszłości chorują na astmę oskrzelową.

Zapobiegają próchnicy

Gryzienie i żucie twardych owoców pobudza wydzielanie śliny, która działa bakteriobójczo na bakterie odpowiedzialne za powstawanie próchnicy. Efekt prozdrowotny występuje jednak tylko przy zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Samo jedzenie jabłek nie uchroni nas przed chorobami zębów. Jednakże przy zachowaniu odpowiedniej higieny, owoce te mogą pomóc w zachowaniu zdrowego i pięknego uśmiechu.