Hemoroidy to prawdziwa plaga XXI wieku. Równie często atakują kobiety, jak i mężczyzn. Pojawiają się nagle i niespodziewanie, choć bardzo często sami sobie na nie zapracowujemy. W jaki sposób? Winny jest zarówno siedzący styl życia, jak również zła dieta. Prawda jest taka, że jemy zbyt mało warzyw i owoców. W zamian spożywamy zbyt dużo produktów przetworzonych i dań gotowych. Pijemy zbyt mało wody, a zbyt często sięgamy po słodkie napoje. Skutkiem tego jest niewłaściwa praca jelit, która powoduje powstawanie żylaków odbytu, znanych jako hemoroidy. Oczywiście, hemoroidy mogą wynikać również z innych czynników, jak chociażby przewlekłe zaparcia lub ciąża. Co by nie mówić na temat hemoroidów jedno jest pewne – dolegliwość ta bardzo obniża jakość i komfort życia. Całe szczęście możemy temu zaradzić. Jak? O tym poniżej. Wcześniej jednak poznaj objawy hemoroidów tak, aby mieć pewność, że to właśnie one spędzają sen z powiek.

jak objawiają się hemoroidy

Hemoroidy objawy

Pierwszym symptomem, który może świadczyć o istnieniu hemoroidów jest dokuczliwy świąd w okolicy odbytu. Bardzo często osoba z hemoroidami uskarża się na pieczenie odbytu oraz na problemy z wypróżnianiem się. Powiększające się guzki dają uczucie niepełnego wypróżnienia. Charakterystycznym objawem hemoroidów jest również niewielkie krwawienie. Często nam ono umyka, ale zazwyczaj widoczne jest na papierze toaletowym. Gdy dochodzi do wypadania guzków, wówczas objawy hemoroidów są bardzo namacalne. Niewielkie guzki można bez problemu wyczuć palcem. Takie wypadające guzki powodują również dolegliwości bólowe podczas siedzenia, a nawet i chodzenia. Osoba z hemoroidami ma wrażenie jakby siedziała na poduszce usłanej szpilkami.

Jak sobie pomóc?

Oczywiście zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Jednakże gdy hemoroidy już nam się przytrafią warto wiedzieć, co wtedy robić. Na pewno reagujemy już wtedy, gdy pojawią się pierwsze objawy hemoroidów, a więc w chwili pojawienia się swędzenia lub pieczenia w odbycie.

  1. Maści na hemoroidy

Na pierwsze objawy hemoroidów bardzo pomocne są kremy i maści (np. Ruskorex). Tego typu specyfiki nie tylko znieczulają, ale także minimalizują nieprzyjemny świąd i pieczenie. Przy okazji działają przeciwbakteryjnie i ochronnie.

  1. Kojące okłady

Maści i kremy to jedno. Dyskomfort zminimalizują też okłady z kostek lodu zawiniętych w chusteczkę. Z kolei niewielkie krwawienia pomogą złagodzić okłady z wilgotnej torebki herbaty. Zawarta w liściach tanina ma silne działanie przeciwzapalne i ściągające.

  1. Ciepłe kąpiele

Ulgę w bólu przyniosą też ciepłe (nie gorące) kąpiele z dodatkiem kilku kropel olejku o właściwościach uspokajających i przeciwzapalnych. Szczególnie polecany jest olejek rozmarynowy i lawendowy. Takie kąpiele zmniejszą ból oraz zminimalizują powstały obrzęk towarzyszący hemoroidom.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!