Pieluszkowe zapalenie skóry to jedna z najczęstszych przypadłości małych dzieci, jednocześnie bardzo powszechne zjawisko, na które powinna być przygotowana każda mama. Mimo, że największe ryzyko wystąpienia odparzeń przypada na okres letni, to jednak jesienią i zimą również mogą się one pojawić. Wystarczy, że maluch będzie miał dłuższy kontakt z wilgocią niż powinien i problem gwarantowany. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że pieluszkowe zapalenie skóry nie jest groźne dla zdrowia, ale bywa bardzo bolesne dla dziecka. Warto więc wiedzieć, jak zapobiegać tejże przypadłości.
Skąd te odparzenia?
Skóra dziecka jest delikatna i wrażliwa, przez co bywa bardziej podatna na wszelkie podrażnienia i infekcje. Dodatkowo obszar skóry zasłonięty pieluchą jest narażony na szkodliwe działanie wielu czynników. Odparzenia skóry wcale nie muszą wynikać z błędów pielęgnacyjnych, choć zazwyczaj z nich właśnie wynikają. Rzadkie mycie pupy dziecka, a także niedokładne jej oczyszczanie z resztek kupy lub moczu, to główna przyczyna odparzeń. Częstymi przyczynami przykrych dolegliwości są również szczepienia lub antybiotykoterapia, która zmienia charakter kału i moczu, a także zmiana diety, pranie ubranek w drażniących środkach, biegunka lub częste oddawanie luźnych stolców. Nie bez znaczenia jest także ograniczony dostęp powietrza. Winna może być też sama pielucha – zbyt obcisła, źle wypłukana lub po prostu słabej jakości.
Jak rozpoznać pieluszkowe zapalenie skóry?
Charakterystycznym objawem odparzenia jest rumień pieluszkowy, a więc zaczerwienienie pojawiające się przy odbycie i genitaliach dziecka. Typowy dla problemu jest obrzęk oraz wysypka. Ta ostatnia może pojawić się wszędzie, gdzie skóra ma styczność z pieluszką – również na brzuszku dziecka. Również zachowanie maluszka może świadczyć o występującym problemie. Maluch staje się niespokojny, często płacze i ma problemy ze snem.
Odparzenia – jak zapobiegać?
- Aby skóra dziecka była zdrowa, należy przestrzegać zasad prawidłowej higieny okolicy pieluszkowej. Przede wszystkim należy odpowiednio często zmieniać dziecku pieluszkę, dokładnie oczyszczając pupę z moczu i kupy.
- Przy każdej zmianie pieluszki warto zastosować jeden z kosmetyków pielęgnacyjnych, np. krem Sudocrem. Taki krem działa łagodząco i ochronnie na skórę maluszka. Tworząc barierę ochronną, zabezpiecza skórę przed drażniącymi czynnikami. Krem Sudocrem to produkt wyjątkowy, który nie tylko chroni wrażliwą skórę dziecka, ale także łagodzi zaczerwienienia i dyskomfort w momencie, kiedy problem już się pojawił. Krem Sudocrem jest rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne.
- Jeśli dziecko przebywa w domu, pozwól mu poleżeć bez pieluszki. To zapewni dopływ powietrza do skóry. Jeżeli wybierasz się z nim na spacer pamiętaj o zabraniu kilku dodatkowych pieluszek. Obowiązkowo muszą to być pieluszki, które dobrze chłoną wilgoć, a jednocześnie przepuszczają powietrze.
- Zawsze zwracaj uwagę na to, czy pieluszka nie jest zapięta zbyt ciasno. Rzepy lub gumki, które przylegają bezpośrednio do skóry mogą przyczynić się do powstania odparzeń pieluszkowych.
- Aby uniknąć odparzenia u niemowlaka nie należy przegrzewać malucha. W zimie również należy zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, w których przebywa dziecko.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.