Goździki kojarzą się nam ze świętami i aromatycznymi wypiekami. Nie wszyscy znają ich moc leczniczą i… przeciwbólową. Wśród zwolenników medycyny naturalnej, goździki funkcjonują jako lek przeciwbólowy. Świeże goździki są koloru różowego, zaś wysuszone mają barwę ciemnobrązową. I to właśnie po te ostatnie sięgamy najczęściej. Najbardziej charakterystyczną cechą goździków jest ich nieco gorzkawy i cierpki smak. Korzenny aromat goździków potrafi podkręcić każdą potrawę i każdy wypiek. Działa też na zmysły. Ale goździki to nie tylko kulinaria. To także „lek” przeciwbólowy i specyfik rozwiązujący wiele problemów natury zdrowotnej.

Przeciwbólowe działanie goździków

Bolą cię zęby? Zapomnij o tabletkach przeciwbólowych, które zrujnują ci żołądek. Zamiast nich, sięgnij po goździki. Najpierw je rozgryź, a potem żuj przez około 2 minuty. Boli cię gardło? Przygotuj napar z goździków. Rozdrobnij kilka goździków i zalej wrzątkiem. Zaparz. Pij nawet 3 razy dziennie. Ten sam napar możesz pić w momencie, kiedy dopadną cię problemy trawienne. Oleje goździkowy dodany do kąpieli, zadziała odświeżająco i rozgrzewająco.

goździki na ból zęba

Lecznicze działanie goździków

Znana i lubiana przyprawa korzenna to także „lek” na wiele dolegliwości. Pomaga w stanach zapalnych jamy ustnej. Dzięki temu, że jest dość silnym antyutleniaczem, chroni skórę przed wolnymi rodnikami, a co za tym idzie, hamuje proces starzenia się skóry. I to nie wszystko. Przyprawa zwalcza też pasożyty jelit. Można ją stosować przy wrzodach żołądka i wzdęciach.