Skóra dziecka jest bardzo delikatna i wrażliwa, a co za tym idzie – podatna na otarcia, podrażnienia i uszkodzenia. Największym problemem są chyba odparzenia. Dlaczego zdarzają się tak często? Czy to świadczy o tym, że jesteśmy złym rodzicem? Zacznijmy od tego, że odparzenia skóry nie muszą wynikać z naszych zaniedbań i świadczyć o tym, że niewłaściwie opiekujemy się naszym maleństwem. Po prostu płaszcz hydrolipidowy na skórze dziecka jest bardzo cienki i tym samym łatwo go uszkodzić. Wystarczy chwila nieuwagi i mamy problem. Poza tym, gruczoły potowe w skórze malucha są słabo rozwinięte, dlatego nie zapewniają odpowiedniej ochrony przed przegrzaniem. Całe szczęście istnieje szereg „zabiegów”, dzięki którym możemy uchronić nasze dziecko przed przykrym doświadczeniem. Co możemy zrobić, aby uniknąć odparzeń?

Zawsze dokładnie myj skórę dziecka

Przewijanie dziecka to nie tylko wymiana brudnej pieluszki na świeżą. To także obowiązek przemycia pupy dziecka. Gdy dziecko zrobi kupę lub siusiu, umyj jego skórę pod bieżącą wodą, używając do tego odpowiedniego płynu do mycia. Skórę można też przemyć naparem z rumianku. Kupkę warto usuwać ciepłą wodą z dodatkiem kropli oliwki dla niemowląt.

odparzenia pieluszkowe

Często zmieniaj pieluszkę

Odparzenia skóry pojawiają się na skutek długiego jej kontaktu z kupą lub siuśkami. Nigdy więc nie zwlekaj ze zmianą pieluszki – również wtedy, kiedy siuśków nie ma w pieluszce zbyt dużo. Im krócej dziecko ma kontakt z mokrą pieluszką, tym mniejsze ryzyko wystąpienia objawów pieluszkowego zapalenia skóry. Czasami lepiej być nadopiekuńczym niż później zmagać się ze skutkami małych zaniedbań. Wybierasz się z dzieckiem w podróż lub na zwykły spacer? Nigdy nie zapomnij spakować zapasu czystych pieluch.

Wietrzenie pupy maluszka

Zdrowa skóra to skóra, która ma stały dostęp do powietrza. Jeśli to tylko możliwe, pozwól swojemu dziecku poleżeć z gołą pupą. Nie ubieraj mu od razu nowej pieluszki – niech sobie poleży na golasa na kocyku. W ten sposób skóra będzie mogła sobie pooddychać i nie będzie narażona na podrażnienia.

odparzenia pieluszkowe jak zapobiegać

Kosmetyki pod specjalnym nadzorem

Smarowanie pupy kremem na odparzenia to podstawowy zabieg pielęgnacyjny. Godne polecenia są maści i kremy zawierające składniki organiczne, które nie podrażniają wrażliwej skóry niemowlaka. Na uwagę zasługują produkty zawierające zarówno substancje łagodzące, jak również zabezpieczające skórę niemowlaka przed przesuszeniem. Odradza się stosowanie zasypek.

Sudocrem na odparzenia

sudocrem zastosowanieSudocrem na odparzenia to maść, którą każda mama powinna posiadać w swoim domu, gdyż to właśnie ona zapewnia skórze dziecka najlepszą ochronę. Można ją stosować przy każdej zmianie pieluszki. Sudocrem na odparzenia nie tylko działa łagodząco, ale także przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Dzięki temu, że tworzy na skórze barierę ochronną, chroni ją przed otarciami i czynnikami drażniącymi. Poza tym, skutecznie odżywia i zabezpiecza skórę przed zakażeniem. Stosując krem Sudocrem troskliwie zadbasz o skórę swojego dziecka i uchronisz je przed przykrym problemem, jakim jest odparzenie pieluszkowe.