Mleko to przez pierwszy rok życia maluszka podstawowy i niezbędny składnik diety. Przez pierwsze pół roku dziecko karmione jest wyłącznie mlekiem – mamy lub modyfikowanym. Dopiero po 6 miesiącu można włączać do menu dziecka inne produkty, które z czasem będą zastępować mleko. W żywieniu dzieci należy pamiętać o jednym, mianowicie, że maluszki szybko rosną i wraz z ich wzrostem zmieniają się potrzeby organizmu. Zamiast więc trzymać się uparcie jednego mleka, należy zmieniać mieszanki na inne. Kiedy i na jakie? O tym poniżej.

Kiedy zmienić mleko?

Mleko początkowe, czyli te oznaczone cyfrą 1 podajemy tylko przez pierwsze pół roku życia maluszka. Potem obowiązkowo zmieniamy je na następne, czyli z cyfrą 2. Jeśli maluchowi pasowało mleko początkowe konkretnego producenta, nie miał po nim bólów brzuszka, zaparć, biegunki i innych nieprzyjemnych dolegliwości, wówczas można, a nawet warto zostać przy tej samej linii mleka. Na przykład jeśli pił mleko Nestle Nan Pro 1, podaj mu mleko następne Nestle Nan Pro 2. Z reguły mieszanki z tej samej linii nie różnią się w smaku praktycznie w ogóle i nie będzie problemu, że dziecko go nie polubi.

Dlaczego należy zmienić mleko na następne?

mleko nan opinieTak jak już wcześniej wspomniałam – w momencie, kiedy dziecko rośnie, jego organizm wymaga innych składników do rozwoju. Stąd też niezbędna zmiana mleka na inne. Poszczególne mieszanki różnią się od siebie składem. Skład każdej z nich jest ściśle dostosowany do wieku dziecka. Inne bowiem potrzeby ma organizm maluszka 6-miesięcznego. Inne – organizm malucha, który ma rok. O ile mleko pierwsze zawiera w swoim składzie podstawowe witaminy i minerały, o tyle mieszanka dla starszaka jest już wzbogacona m.in. o żelazo, którego zgromadzone w okresie płodowym zapasy zaczynają się wyczerpywać i trzeba je koniecznie uzupełnić. Niedobory żelaza mogą bowiem doprowadzić do niebezpiecznej anemii. Z tego też powodu należy przejść na mleko następne, jak również rozpocząć rozszerzanie diety w drugim półroczu życia dziecka o produkty bogate w żelazo, np. jaja i mięso. Poza tym, w mleku następnym, czyli Nan Pro 2 jest również więcej białka i węglowodanów – minimalnie, ale jednak więcej. Zarówno białko, jak i węglowodany są niezbędne rosnącemu maluchowi do budowy tkanek i dostarczania energii.

Jakie mleko następne wybrać?

Lekarze, a nawet i same mamy polecają Nestle Nan Pro 2 z B.lactis, które jest mlekiem przeznaczonym dla zdrowych niemowląt powyżej 6. miesiąca życia, jako płynny składnik diety podczas okresu odstawiania od piersi i po jego zakończeniu. Nestle Nan Pro 2 z B.lactis dostarcza dziecku niezbędne do optymalnego rozwoju psychofizycznego składniki pokarmowe.