Zdrowa cera to najpiękniejsza wizytówka każdej z nas. Niestety, nic nie dzieje się samo z siebie. Aby cieszyć się piękną i promienną cerą bez niedoskonałości, musimy same o nią zawalczyć. Stosowanie odpowiednich kosmetyków to jedno. Bardzo ważna jest też dieta. I to właśnie dieta dla zdrowej cery będzie dziś naszym bohaterem numer jeden. Co jeść, aby mieć ładną i zdrową skórę?

Witaminy w walce ze starzeniem się

Mało kto wie, że to nie kremy, a witaminy zawarte w produktach spożywczych, skutecznie hamują proces starzenia się skóry. O jakich witaminach mowa? Przede wszystkim A, C i E. To właśnie one neutralizują wolne rodniki, a także biorą udział w produkcji kolagenu i elastyny – a to od nich zależna jest elastyczność i jędrność cery! Dodatkowo, witamina A pobudza produkcję nowych komórek skóry, a witamina C działa złuszczająco na skórę. Aby zapewnić sobie te trzy witaminy, należy każdego dnia sięgać po owoce i warzywa, zwłaszcza czerwone i pomarańczowe. Dobrym źródłem tych trzech witamin są również ryby i oleje.

dieta dla zdrowej cery

źródło: pixabay

ładna cera dieta

źródło: pixabay

Ważna witamina B i minerały

Dieta dla zdrowej cery to także obecność produktów zawierających witaminy z grupy B. Niedobór biotyny, czy witaminy B6 może skutkować łojotokiem i pojawieniem się trądziku. Aby skóra mogła właściwie funkcjonować, do szczęścia potrzebuje również solidnej dawki minerałów, szczególnie cynku, potasu, sodu i żelaza. Znajdziemy je m.in. w chudym mięsie, zielonych warzywach, a także tłuszczach roślinnych i kaszach.

warzywa dla zdrowej cery

źródło: pixabay

Dieta dla zdrowej cery a woda

Woda to źródło życia i… piękna! Jeśli chcemy cieszyć się piękną cerą bez niedoskonałości i zmarszczek, musimy pić dużo wody. W przeciwnym razie nasza skóra szybko stanie się poszarzała, sucha i nieprzyjemna w dotyku. Ile wody warto wypijać? W sezonie jesienno-zimowym z powodzeniem wystarczy nam 1,5 litra dziennie. W sezonie upałów lub podczas intensywnych treningów, podaż wody należy odpowiednio zwiększyć.

picie wody

źródło: pixabay