Dla wielu osób uporządkowana przestrzeń to podstawa. W czystym mieszkaniu, łatwiej zapanować nad własnymi myślami i łatwiej się skoncentrować nad wykonywanymi zadaniami. W czystej przestrzeni również odpoczynek smakuje lepiej. Niestety, większość z nas nie przepada za porządkami i odkłada je na „potem”. Efekt jest taki, że z dnia na dzień bałagan tylko rośnie w siłę. Jak sprzątać i nie zwariować? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, ale wymaga systematyczności. Gotowi? Do dzieła!

Zasada dwóch minut

Chcesz mieć w domu porządek, ale nie lubisz zbyt wiele czasu poświęcać na sprzątanie? Postaw na zasadę dwóch minut, według której jeśli coś zajmuje nie więcej niż dwie minuty, warto to wykonać od razu. Jak to się ma do sprzątania? A bardzo prosto. Wystarczy, że od razu odłożymy pewne rzeczy na miejsce, schowamy ubrania do komody czy odstawimy buty na miejsce. Wystarczy, że od razu włożymy naczynia do zmywarki, przetrzemy kuchenkę i zlew. Proste, prawda? Czynności te nie zajmą nam wiele czasu, a dzięki nim w mieszkaniu nie zrobi się bałagan.

Ścieramy kurze

Największą zmorą w naszych domach jest kurz. Gdy nagromadzi się go zbyt dużo, trudno nad nim zapanować. Lepiej częściej zetrzeć komodę i utrzymać porządek, niż później walczyć z kurzem godzinami. Najlepsze efekty osiągniemy korzystając z produktów czyszczących o właściwościach elektrostatycznych. Dobrym rozwiązaniem są ściereczki z mikrofibry, które nie wymagają stosowania dodatkowych środków czyszczących. Sprząta się nimi skutecznie, a jednocześnie bardzo szybko.

porządki w domu

Odkurzamy podłogi

Kolejna ważna kwestia, to odkurzanie. Chyba nikt z nas nie lubi „kotów” i paprochów błąkających się po posadzce czy panelach. Przyjaźń z odkurzaczem nie musi być trudna. Nie mówię, że musicie odkurzać codziennie. Raz w tygodniu z powodzeniem wystarczy. W ten sposób utrzymacie podłogi w nienagannej czystości, a jednocześnie nie narobicie się zbyt dużo. Sekretem udanego odkurzania jest posiadanie właściwego odkurzacza. Coraz częściej zwykły odkurzacz workowy przestaje nam wystarczać i przestaje spełniać nasze potrzeby. Ceniąc sobie komfort i wygodę rozglądamy się za bardziej nowoczesnymi rozwiązaniami. Na pewno godne polecenia są dziś odkurzacze bezworkowe. Muszę przyznać, że jestem wielką fanką tego typu sprzętu.

cichy odkurzacz bezworkowy

źródło: tefal.pl

Odkurzacze bezworkowe

Cichy odkurzacz bezworkowy to wynalazek, który całkowicie spełnia moje wymagania. Nie dość, że bardzo dokładnie odkurza, dzięki czemu przestrzeń w oka mgnieniu robi się idealnie czysta, to na dodatek robi to bezszelestnie, przez co nie przeszkadza pozostałym domownikom. Co ważne, odkurzacze bezworkowe posiadają nowoczesny filtr HEPA, dzięki czemu skutecznie zatrzymują kurz i roztocza, a także komórki pleśni i inne drobnoustroje. Zapełnienie pojemnika nie wpływa na siłę ssania urządzenia, co nie jest takie oczywiste w przypadku odkurzaczy workowych. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Tego typu sprzęt jest wygodny w eksploatacji i bardziej ekonomiczny. Przez to, że nie wymaga worków, pozwala na nich zaoszczędzić. Samo oczyszczanie pojemnika nie jest kłopotliwe i zazwyczaj nie trwa długo.

nowoczesne odkurzacze bezworkowe

źródło: tefal.pl

Pranie pościeli

Uczucie świeżości zapewnia nam czysta pościel. Co do tego, nie ma żadnych wątpliwości. Warto wymieniać ją przynajmniej dwa razy w miesiącu. Jeśli chcecie mieć pewność, że wasza pościel jest nieskazitelnie czysta i wolna od roztoczy, które mogą być odpowiedzialne za wysypki i podrażnienia skórne, zawsze pierzcie ją w temperaturze nie mniejszej niż 60 stopni Celsjusza. W takich warunkach giną żywe pajęczaki, a równocześnie usuwane są ich szczątki i odchody.

Czysty sprzęt AGD

Sprzątanie kuchni bywa kłopotliwe, ale nie musi takie być. Wystarczy, że na bieżąco zadbamy o porządek. Oprócz codziennego przetarcia blatu roboczego, kuchenki czy zlewozmywaka, raz na jakiś czas warto odsunąć drobny sprzęt i wyczyścić nagromadzony tam brud. Im częściej będziemy to robić, tym brudu będzie mniej. Co za tym idzie, sprzątanie będzie zajmować mniej czasu.

Czysta łazienka

Oprócz rutynowych zabiegów czyszczenia armatury i ceramiki łazienkowej, warto wziąć pod uwagę także pralkę. Pojemnik, do którego wsypujemy proszek do prania i wlewamy płyn do płukania, należy co jakiś czas wyjąć i wyczyścić środkiem grzybobójczym. Od czasu do czasu należy także zajrzeć do filtra w pralce i usunąć zgromadzone tam zanieczyszczenia.