Bieganie jest dobre na wszystko! Przede wszystkim genialnie wysmukla ciało i pomaga w dość krótkim czasie zrzucić nadprogramowe kilogramy. Do tego robi ładne nogi i świetny brzuch. Tak, tak moje drogie – chcecie mieć ładny i umięśniony brzuszek? Zacznijcie biegać. Ale to nie jedyne zalety biegania. Aktywność ta doskonale wzmacnia cały organizm, szlifuje formę, poprawia wydolność, wzmacnia system immunologiczny, chroni przed rozwojem wielu chorób, w tym np. cukrzycy. Poprawia własną samoocenę i pewność siebie, a także zapewnia doskonały humor. O zaletach biegania mogłabym pisać w nieskończoność, gdyż jestem zapaloną biegaczką. Ale dziś nie o tym chciałam wam mówić. Dziś chciałam się z wami podzielić innym zagadnieniem – co jeść po bieganiu? To szalenie ważna kwestia, gdyż właściwy posiłek po treningu pozwala nam zregenerować siły i odbudować mięśnie. Poza tym, tak po ludzku, pozwala też zaspokoić wilczy głód.

Co jeść po bieganiu – 5 km

Krótkie bieganie nie wymaga szczególnej podaży kalorii, gdyż organizm nie spalił ich bardzo dużo, a poza tym mięśnie nie zdążyły się bardzo zmęczyć. Aby zaspokoić głód po takim treningu, warto sięgnąć po węglowodany bogate w błonnik. Polecam kromkę pełnoziarnistego chleba z miodem lub kilka sztuk suszonych daktyli. Po krótkim i niezbyt mocnym bieganiu dobrze sprawdzą się też produkty o dużej zawartości wody. Idealnym przykładem są owoce i soczyste warzywa.

owoce po bieganiu

Co jeść po bieganiu – trening o średniej mocy

A co jeść po bieganiu w momencie, kiedy nasz trening trwał około 40-45 minut? W tym przypadku dobrze sprawdzą się koktajle owocowe na bazie jogurtu. Polecam koktajl jogurtowy z banana i truskawek, do którego warto dorzucić garść musli. Taki posiłek świetnie sprawdzi się po porannym bieganiu. Jeśli biegamy popołudniową porą to wtedy można zjeść chleb razowy z szynką i pomidorem lub jajka. Dobrą propozycja jest też pierś kurczaka z warzywami.

co jeść po bieganiu

Co jeść po wyczerpującym bieganiu?

Bieganie dłuższe niż godzinę można już zaliczyć do wysiłku intensywnego. Tutaj bardzo ważne jest jak najszybsze zjedzenie posiłku tak, aby uzupełnić stracone paliwo. Numerem jeden powinny być węgle. I uwaga! Ważny jest nie tyko rodzaj węglowodanów, ale także ich ilość. Tę idealną można w prosty sposób obliczyć. Podziel swoją masę ciała na pół i już wiesz, ile węgli musisz zjeść po wyczerpującym bieganiu. Jeśli ważysz 60 kilogramów, to porcja węglowodanów powinna wynosić 30 g. Co będzie dobre? Na pewno batony z białkiem lub napoje energetyczne. Po godzinie można zjeść jeszcze posiłek, który będzie wynosił 4:1 – węgle:proteiny

co jeść po bieganiu