Każdemu z nas może zdarzyć się wypić trochę za dużo. Zazwyczaj zaczyna się niewinne od spotkania ze znajomymi. Beztroska i luźna atmosfera sprawia, że sączymy drinka za drinkiem, nie kontrolując ile dokładnie wypiliśmy. Problem zaczyna się rano, kiedy budzimy się z ogromnym bólem głowy i żołądka. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że złe samopoczucie nie mija, tylko przybiera na sile. Już nie tylko boli głowa, ale także mięśnie. Mamy światłowstręt, dreszcze i mdłości. Na widok jedzenia odwracamy głowę. Jednym słowem mamy kaca. A ten potrafi boleć jak mało co. Z punktu widzenia medycznego, kac to nic innego, jak ostre zatrucie organizmu dużą dawką alkoholu. Co by to nie było, musimy przetrwać. Jak leczyć kaca? Pomocne może być zastosowanie kilku sprawdzonych metod na kaca. Poniżej znajdziecie najlepsze domowe sposoby na kaca.

Co na kaca?

Kac to często efekt uboczny dobrej zabawy. I mimo że obiecujemy sobie, że następnym razem nie dopuścimy go do głosu, wiecznie popełniamy te same błędy. A prawda jest taka, że już przed imprezą możemy wdrożyć pewne czynniki, które zminimalizują ryzyko pojawienia się kaca, a jeśli nawet ten się pojawi, to na pewno będzie o wiele łagodniejszy. Co więc robić? Większe imprezy są zazwyczaj planowane, tak więc na dzień przed zabawą porządnie się wyśpij. Alkohol bardziej atakuje osoby zmęczone. Przed wyjściem z domu, zjedz solidny posiłek. Tym sposobem spowolnisz czas wchłaniania alkoholu. Oczywiście możesz też sięgnąć po apteczne preparaty niwelujące skutki upojenia. I jeszcze jedno, dla niektórych najtrudniejsze – podczas imprezy i picia drinków postaraj się jak najmniej palić. Nikotyna potęguje zatrucie alkoholowe!

Sposoby na kaca

Wiemy już, co na kaca będzie najlepsze, aby zminimalizować tę przykrą dolegliwość. Teraz powiedzmy sobie, jak leczyć kaca, jeśli nic wcześniej nie zrobiliśmy i ból głowy oraz inne dolegliwości są nie do wytrzymania. Zanim opiszemy sobie konkretne sposoby na kaca, muszę podkreślić ogromną moc wody. Zaraz po przebudzeniu sięgnij po butelkę wody i pij ją często małymi łykami. Potem butelkę wymień na kolejną. To bardzo ważne, aby wypić jak najwięcej. W ten sposób zapobiegniesz nadmiernej utracie płynów, złagodzisz ból głowy i ogólne wyczerpanie. Możesz też sięgnąć po napój izotoniczny – ten dla sportowców. Zawarte w nim witaminy i minerały pomogą przywrócić równowagę w organizmie. Poza tym, napój izotoniczny uchroni przed nadmiernym odwodnieniem – zrobi to nawet lepiej niż woda. Dobrym rozwiązaniem są również preparaty z glukozą. Większość z nich dostępna jest w postaci tabletek musujących do rozpuszczenia w wodzie. Napój z glukozą także postawi cię na nogi, gdyż osłabienie na kacu wynika przede wszystkim z wypłukania z organizmu sporych ilości glukozy.

co na kaca

Masz kaca? Pij dużo wody!

Kiszonki na kaca

Jeśli spytalibyśmy naszych dziadków, jak leczyć kaca, na pewno powiedzieliby: pijąc sok z kiszonej kapusty. To prawda. Kiszonki są tu zbawienne. Oprócz soku, możesz też po prostu zjeść kiszoną kapustę lub ogórki. Dzięki temu, że są one świetnym źródłem witaminy C oraz minerałów, takich jak żelazo, wapń i potas, pomagają pozbyć się z organizmu toksyn. Poza tym, kiszonki zawierają probiotyczne bakterie, które korzystnie wpływają na florę bakteryjną jelit i też wspomagają usuwanie toksyn. Podobne działanie wykazuje cytryna. Tak więc, jeśli akurat nie masz ani ogórków, ani kapusty – wybierz cytrynę. Dodaj ją do wody lub kawy. Wiele osób ratuje się właśnie w ten sposób – zaparza kawę po turecku i dodaje do niej sok z całej cytryny.

Jak leczyć kaca? Sok z pomidorów

Zastanawiasz się jak zwalczyć kaca? Poza kiszonkami, dobrze sprawdza się sok z pomidorów. Przede wszystkim dlatego, że jest świetnym źródłem potasu, który wypłukany z organizmu przez alkohol, może powodować drżenie ciała i kołatanie serca. Już jedna szklanka soku z pomidorów może przynieść ulgę eliminując przykre dolegliwości.

sok pomidorowy

Sok pomidorowy pomoże uzupełnić poziom potasu

Pomocny miód

Wiele osób na pytanie, jak leczyć kaca, odpowiada: miodem! Mimo, że brzmi to trochę dziwnie, to jednak faktycznie jest prawdą. Miód to źródło fruktozy. Ta zaś wspomaga metabolizm oraz oczyszczanie organizmu zatrutego alkoholem. Z miodem w roli głównej można przygotować stawiającą na nogi miksturę. Wystarczy łyżkę miodu wymieszać w szklance wody i całość uzupełnić solidnym plasterkiem cytryny. Taką miksturę możesz pić nawet dwa razy dziennie.

Koktajl z bananami

Mimo, że banany również nie kojarzą się nam z lekiem na kaca, świetnie sprawdzają się w tej roli. Pewnie dlatego, że są doskonałym źródłem potasu i innych minerałów. Dodając do nich miód można uzyskać super koktajl, który zminimalizuje przykre skutki upojenia alkoholowego. Owoce skutecznie uspokoją żołądek, z kolei miód przywróci równowagę cukru we krwi.

banany na kaca

koktajl z bananów pomoże uporać się z kacem

Zbawienna moc prysznica i spacer

Mimo, że mając kaca każda czynność wydaje się nam wędrówką na Mont Everest, warto się zmusić i… wziąć prysznic. Krótki seans w łazience pomoże ożywić nie tylko ciało, ale również umysł. Pamiętaj tylko, aby woda nie była zbyt gorąca, bo wtedy może zrobić ci się słabo. Poza tym w orzeźwieniu lepiej sprawdzi się chłodny strumień wody. Jeśli już się przełamiesz, żeby wziąć prysznic, koniecznie wybierz się też na spacer. Świeże powietrze pomoże rozprawić się z bólem głowy i innymi dolegliwościami.