Zaburzenia żołądkowo-jelitowe to bolączka wielu osób. Prawda jest taka, że co drugi pacjent zgłaszający się do lekarza, uskarża się na dyskomfort związany z układem pokarmowym. Nic w tym dziwnego. Żyjemy w czasach, kiedy wiecznie gdzieś pędzimy, ciągle pracujemy i nie mamy czasu na zdrowe odżywianie się. A stąd już krótka droga do dyskomfortu. Bardzo często wystarczy pofolgować sobie przy stole i problem pojawia się w oka mgnieniu. Ale nie tylko zła dieta, jedzenie w pośpiechu czy okazjonalne przejadanie się stoją za zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. Czasami jest to długotrwały stres, który zaburza procesy trawienne. Czasami jest to bierny styl życia, który rozleniwia jelita i tym samym także zaburza właściwe trawienie pokarmów.

Jak mogą objawiać się zaburzenia żołądkowo-jelitowe?

Zaburzenia żołądkowo jelitowe dają bardzo wyraźne objawy. Nie sposób przegapić faktu, że z naszym układem pokarmowym dzieje się coś złego. Zazwyczaj na samym początku pojawiają się bóle brzucha, którym często towarzyszą skurcze, gazy i wzdęcia. Z czasem mogą wystąpić nudności, zgaga, a nawet i wymioty. U niektórych osób pojawia się znużenie i ospałość. Niekiedy zaburzenia żołądkowo-jelitowe kończą się biegunką lub zatwardzeniem, jeśli nasza dieta pozostaje uboga w błonnik pokarmowy.

Co może pomóc? Ziołowe herbatki

Całe szczęście istnieje szereg rozwiązań pomagających rozprawić się z dyskomfortem. Na pewno bardzo pomocne są ciepłe herbaty oraz napary ziołowe. Wzdęcia, uczucie ciężkości i pełności pomogą zminimalizować napary z rumianku i mięty pieprzowej. Rumianek działa rozkurczowo. Z kolei mięta zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, pobudza wytwarzanie żółci i usprawnia pracę jelit. Kolejnym złotym środkiem na zaburzenia żołądkowo-jelitowe jest herbata imbirowa. Można ją przyrządzić ze sproszkowanego imbiru lub świeżego kłącza. Imbir rozgrzewa żołądek, zwiększa produkcję soków trawiennych, działa przeciwskurczowo, dzięki czemu łagodzi przykre dolegliwości. Również zielona herbata skutecznie pobudzi wydzielanie soków żołądkowych i wspomoże trawienie tłuszczów. Dodatkowo, zlikwiduje uczucie pełności w żołądku.

Odrobina ruchu

Jeśli czujemy, że coś złego dzieje się z naszym brzuchem lub żołądkiem, zamiast kłaść się na kanapie, warto wybrać się na spacer. Nie od dziś wiadomo bowiem, że ruch to najlepsze lekarstwo na niestrawność i przejedzenie. Już półgodzinny spacer pozwoli poprawić krążenie w całym układzie trawiennym i zwiększy perystaltyka jelit. To z kolei zminimalizuje dolegliwości bólowe, przegoni wzdęcia i zredukuje uczucie pełności.

Pomoc z aptecznej półki

IBEROGAST - lek na dolegliwości trawienne

IBEROGAST – lek na dolegliwości trawienne

Na różnego rodzaju dolegliwości żołądkowo-jelitowe bardzo pomocne są leki na trawienie. Jednym z takich leków jest IBEROGAST – obecnie numer jeden wśród leków na wzdęcia, niestrawność i inne dolegliwości żołądkowe. Lek ten łagodzi wszystkie nieprzyjemne objawy niestrawności, a zwłaszcza ból brzucha, wzdęcia, zgagę i gazy. Aktywuje on zbyt słabo pobudzone mięśnie żołądka, dzięki czemu treści pokarmowe przemieszczają się swobodniej z żołądka do kolejnych odcinków przewodu pokarmowego.