Jesień to okres zachorowań na grypę i przeziębienie. A jeśli infekcja to i kaszel. Towarzyszy on zarówno grypie, jak i zwykłemu sezonowemu przeziębieniu. Najbardziej męczący i dokuczliwy jest kaszel suchy. W przeciwieństwie do mokrego, który nazywany jest kaszlem produktywnym, suchy nie niesie za sobą niczego dobrego. Bardzo utrudnia oddychanie, zakłóca sen i bardzo często wywołuje szereg innych nieprzyjemnych objawów. Wystarczy wspomnieć tu o bólach w klatce piersiowej, bólach głowy czy bólu gardła. Kaszel suchy to typowy objaw początku choroby. Jego napady bywają nie do wytrzymania. Zamiast więc tłumić kaszel, należy jak najszybciej go leczyć. W jaki sposób? Sięgając po syrop na kaszel suchy i uciekając się do domowych sposobów jego leczenia.
Jaki syrop wybrać?
Idealny syrop na kaszel suchy to taki, który redukuje intensywność i częstotliwość męczącego kaszlu. Poza tym, taki syrop powinien skutecznie zwalczać nieprzyjemne objawy kaszlu suchego i ułatwiać swobodne oddychanie. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów na kaszel suchy. Jednym z najczęściej polecanych leków jest syrop na kaszel Vicks MedDex. Łagodzi on suchy kaszel nawet w 15 minut, a efekty jego działania utrzymują się do 6 godzin.
Domowe sposoby na kaszel suchy
Już nasze babcie wiedziały, że pomocne w kaszlu suchym są inhalacje. Nawilżają one błonę śluzową i tym samym zwiększają wydzielanie śluzu w oskrzelach oraz ułatwiają jego odkrztuszanie. Szczególnie polecane są inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych (np. tymiankowego, eukaliptusowego). Osoby uczulone na olejki, powinny zastosować inhalacje z soli fizjologicznej. Wspomagająco w leczeniu kaszlu suchego zadziałają herbatki z dodatkiem miodu. Wskazane są również napary z lipy lub czarnego bzu. Aby zminimalizować dokuczliwe napady kaszlu, warto zadbać o intensywne nawilżanie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy. Powietrze można nawilżać przy pomocy specjalnego urządzenia. Gdy takowym nie dysponujemy, możemy rozwiesić na grzejnikach mokre ręczniki. Niby nic, a przyniesie pożądaną ulgę. Obiecuję!
Kuracja siemieniem lnianym i imbirem
Mało kto wie, że pomocne w leczeniu kaszlu suchego jest siemię lniane. Specyfik ten świetnie nawilża błonę śluzową i chroni ją przed podrażnieniem. Nawilżająco na śluzówkę działa także imbir i przygotowany z niego wywar. Jak go przygotować? Kawałek imbiru zalewamy wodą i gotujemy około 20 minut. Przecedzamy, słodzimy miodem lub syropem malinowym. Taką miksturę pijemy dwa razy dziennie – rano i wieczorem.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.