Mała kuchnia przysparza sporo trudności osobom, które najczęściej gotują w domu. Pojawia się problem z przechowywaniem, zagospodarowaniem przestrzeni, a nieraz nawet ze swobodnym poruszaniem się, szczególnie jeśli w kuchni przebywa więcej niż jedna osoba. Jak urządzić kuchnię, aby możliwe było komfortowe przygotowywanie posiłków każdego dnia?

Jakie meble do małej kuchni?

Odpowiedni wybór mebli do małej kuchni może zmienić bardzo wiele. Przede wszystkim warto wybrać takie szafki, które będą sięgały jak najwyżej, najlepiej pod sam sufit! Dzięki temu będziesz mieć więcej miejsca do przechowywania, choć dostęp do przedmiotów ułożonych na górnych półkach będzie utrudniony – dlatego też pamiętaj, aby dawać tak tylko rzeczy, których używasz sporadycznie.

Na pewno świetnym rozwiązaniem okaże się zamówienie zabudowy kuchennej na wymiar – fachowcy w tym zakresie pomogą Ci stworzyć takie szafki, aby ułożenie kuchni było maksymalnie ekonomiczne. Pamiętaj jednak, że takie meble mogą Cię sporo kosztować, a dodatkowo będą wymagały dobrania pasujących sprzętów do zabudowy, które również są często droższe od wolnostojących.

Warto rozważenia będą także meble modułowe – szafki możesz dobierać samodzielnie, więc będziesz je mógł idealnie dopasować do wielkości kuchni. Często do wyboru są specjalne meble narożnikowe lub bardzo wąski, których szerokość nie przekracza 15 cm – a pamiętaj, że w małej kuchni każdy centymetr jest na wagę złota!

Urządzenia, które pozwolą zaoszczędzić miejsce

O niewielkim rozmiarze swojej kuchni pamiętaj również wtedy, gdy będziesz kupować sprzęt AGD. od razy zrezygnuj z zakupu lodówki side by side czy też szerokiej zmywarki. Wybieraj urządzenia najbardziej kompaktowe oraz zwróć uwagę na nowoczesne, bardzo ciekawe rozwiązania. Jednym z nich będzie np. mikrofala z funkcją piekarnika albo też piekarnik połączony ze zmywarką. Tego typu hybrydy są tworzone specjalnie po to, bu odpowiadać na potrzeby posiadaczy niewielkich kuchni! Warto również rozważyć zakup okapu podszafkowego, który będzie zajmował mało przestrzeni, ale też nie będzie tak wydajny, jak modele łączone z szybem wentylacyjnym.

Ogranicz również przechowywane w kuchni mniejsze sprzęty AGD do minimum, decydując się raczej na urządzenia wielofunkcyjne, jak np. roboty wieloczynnościowe, za pomocą których możesz robić soki, mielić mięso, przygotowywać ciasta, trzeć warzywa i wykonywać wiele innych prac kuchennych.

Wyspa w otwartej kuchni?

Jeśli Twoja kuchnia jest otwarta na salon, daje Ci to spore możliwości jej powiększenia. W takich wypadkach sam aneks kuchenny jest niewielki, ale dzięki temu, że warto nieco odgrodzić strefę kuchenną od dziennej, możesz zastosować bardzo popularne obecnie rozwiązanie. Kuchenną wyspę postawisz pomiędzy aneksem a salonem – wyspa, to specjalny, wolnostojący mebel bogaty w szuflady i inne systemy przechowywania, który jednocześnie posiada spory blat roboczy, mogący służyć także jako stół. Co więcej, sporo osób decyduje się na to, by wyspę wykorzystać w roli miejsca do gotowania – montują na niej płytę grzewczą, a nad nią umieszczają okap.