Cała Polska biega. Nie sądziłam, że bieganie stanie się kiedyś niemal, że sportem narodowym. Ale nic w tym dziwnego, gdyż tego typu aktywność niesie za sobą wiele korzyści. Bieganie uwalnia endorfiny i tym samym poprawia samopoczucie. Do tego skutecznie odchudza, wysmukla nogi i ładnie zarysowuje ich mięśnie. Jest dobre dla serca i układu krążenia. O zaletach biegania można mówić godzinami. Warto w tym miejscu dodać, że jest to jeden z najtańszych sportów. Nie trzeba tu inwestować w drogi sprzęt. Dobra para butów w zupełności wystarczy. Dlaczego warto biegać? Poniżej znajdziecie kilka konkretnych powodów.

Bieganie = lepsze zdrowie

Bieganie ma dobry wpływ na ogólną kondycję naszego zdrowia. Jako, że jest to aktywność aerobowa, głównie zwiększa wymianę tlenową i przyspiesza krążenie. Jak to się ma do naszego zdrowia? A tak, że dzięki temu wszystkiemu obniża się ciśnienie tętnicze krwi, wzmacnia się serce, organizm staje się lepiej dotleniony, a kości i stawy stają się mocniejsze. W ten sposób zwiększa się odporność kości na złamania i zmniejsza się ryzyko osteoporozy. Dlaczego warto biegać? A dlatego, że dzięki tej aktywności fizycznej organizm lepiej sobie radzi z usuwaniem toksyn. Przyspieszone krążenie sprawia, że szkodliwe produkty przemiany materii są znacznie szybciej usuwane i tym samym nie „zaśmiecają” naszego organizmu. Co ciekawe, dzięki bieganiu wzmacniają się wszystkie mięśnie – w tym także mięśnie brzucha i pleców. Trzeba w tym miejscu dodać, że bieganie niweluje bóle pleców!

bieganie a odchudzanie

Dlaczego warto biegać? Żeby schudnąć

Jeśli masz problemy z nadprogramowymi kilogramami, bieganie skutecznie je rozwiąże. To właśnie ten sport ze wszystkich aktywności aerobowych pozwala spalić najwięcej kalorii. Dodatkowo, nieźle podkręca metabolizm. Już po miesiącu regularnego biegania, można zauważyć zmiany w sylwetce. Co ciekawe, dzięki bieganiu organizm nie gromadzi tłuszczu, a zużywa go na bieżąco, co sprawia, że nawet bez stosowania ścisłych diet, kilogramy lecą w dół. Fajne w bieganiu jest to, że dzięki niemu możemy zrobić ładny brzuch. Warto spojrzeć tylko na lekkoatletki, które mają piękne, wyrzeźbione brzuchy. To wszystko dzięki robieniu kilku kilometrów każdego dnia!

Bieganie zwalcza stres

Stres towarzyszy każdemu z nas. Jeśli nic z nim nie zrobimy, może negatywnie odbić się nie tylko na naszym samopoczuciu, ale i zdrowiu. Dzięki bieganiu, mamy szansę zredukować stres do minimum, a nawet całkowicie się go pozbyć. Nie bez powodu biegacze często mówią, że bieganie pozwala im przewietrzyć głowę. Biegając zapominamy o troskach dnia codziennego, a dzięki uwalnianym endorfinom, czujemy się zrelaksowani.

zalety biegania

Bieganie dodaje pewności siebie

Na koniec jeszcze jedna zaleta płynąca z biegania. Dzięki niemu wzrasta nasza pewność siebie. Zamiast marnować czas, robimy coś dla siebie, w efekcie czego czujemy się dumni sami z siebie. Poza tym, biegacze wzbudzą szacunek w towarzystwie, co też dodaje pewności siebie.