Chore zatoki to prawdziwe utrapienie. Obniżają komfort życia, nierzadko wymuszają chwilowe wycofanie się z codziennej aktywności. Na zapalenie zatok mogą chorować dzieci i dorośli. Zazwyczaj choroba zaczyna się bardzo niewinnie, bo od zwykłego kataru. Z czasem jednak sytuacja ulega zaostrzeniu – pojawiają się trudności przy oddychaniu spowodowane zatkanym nosem, dochodzi do zaburzeń węchu i przewlekłego zmęczenia. Pojawiają się też bóle głowy, które przybierają na sile nawet przy najdrobniejszym ruchu. Zapalenie zatok to dość poważna choroba, której na pewno nie wolno lekceważyć. Nieleczone zatoki mogą być groźne w skutkach. Mogą spowodować zapalenie nerwu wzrokowego, a nawet zapalenie opon mózgowych! Dlatego tak ważne jest, aby już przy pierwszych objawach zastosować odpowiednie leczenie.
Chore zatoki – typowe objawy
Początkowe objawy zapalanie zatok przypominają zwykłe przeziębienie. W momencie kiedy wirusy lub bakterie na dobre zaatakują błonę śluzową nosa i wywołają stan zapalny zaczynają pojawiać się inne przykre dolegliwości: obrzęk błony śluzowej, problemy z oddychaniem i nieprzyjemne uczucie zatkanego nosa. Typowym objawem chorych zatok jest ból głowy, który przybiera na sile przy pochylaniu się. Nierzadko występują też bóle twarzy i bóle szczęki. Chory może mieć wrażenie, że bolą go wszystkie zęby. Gdy zainfekowane zostaną zatoki sitowe, wówczas mamy do czynienia z bólem między oczami. Przewlekłe zapalenie zatok będzie objawiało się znacznym upośledzeniem drożności nosa, ściekaniem wydzieliny nosa po tylnej ścianie gardła, przewlekłym katarem, osłabienie lub brakiem powonienia, a także zaburzeniem smaku, utrzymującymi się stanami podgorączkowymi i uczuciem ucisku w okolicy czoła lub policzków.
Lek na zatoki bez recepty
W przypadku przewlekłego zapalenia zatok, niezbędna jest antybiotykoterapia. W momencie, kiedy choroba nie rozwinęła się na dobre, wówczas wystarczy sięgnąć po lek na zatoki bez recepty. Lekarze zalecają głównie preparaty o działaniu przeciwzapalnym i zmniejszającym obrzęk błony śluzowej jak np. INFEX ZATOKI. Lek zawiera ibuprofen, który działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo oraz pseudoefedrynę o działaniu obkurczającym błonę śluzową nosa. Lek na zatoki INFEX ZATOKI wskazany jest do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku od 15 lat. Łagodzi on objawy niedrożności nosa i objawy towarzyszące, czyli ból głowy i gorączkę.
Domowe sposoby na chore zatoki – inhalacje
Wśród domowych metod leczenia chorych zatok dużą skuteczność wykazują inhalacje ziołowe. Wdychanie pary wodnej razem z aromatem ziół pomaga rozrzedzić wydzielinę i tym samym ułatwia jej usuwanie. Zmniejsza także ból i ułatwia oddychanie. Najlepsze do przeprowadzenia inhalacji będą: tymianek, rumianek, mięta pieprzowa, szałwia i skrzyp polny.
Na chore zatoki – ciepłe okłady
Pomocne mogą okazać się również ciepłe okłady. Można je wykonać przy użyciu termoforu, a jeszcze lepiej – rozgrzanej na patelni gorczycy, która wydziela ciepło i specyficzny zapach działający udrożniająco na górne drogi oddechowe. Przydatne mogą być maści o działaniu rozgrzewającym. Łączą one właściwości inhalacji i ciepłych okładów. Działają przeciwbólowo, a dodatkowo udrożniają nos i zatoki. Najlepiej sprawdzają się maści eukaliptusowe, sosnowe, kamforowe i rozmarynowe. Maścią smarujemy okolice czoła i skroni. Następne miejsca te przewiązujemy apaszką i gotowe. Uwaga! Tego typu maści nie są wskazane dla osób z cerą wrażliwą i naczynkową.
Ważne nawilżanie powietrza!
Pomocne w leczeniu zapalenia zatok jest nawilżanie powietrza. Zwiększona wilgotność powietrza podnosi komfort oddychania i chroni przed dodatkowym podrażnieniem śluzówki. Powietrze można nawilżać przy pomocy specjalnego urządzenia lub rozwieszając na grzejnikach mokre ręczniki.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.