Ból karku po spaniu to temat, który dotyczy dość sporej grupy osób. Dyskomfort może dopaść zarówno ludzi bardzo młodych, jak i tych nieco starszych. Skąd bierze się ta nieprzyjemna dolegliwość? Czasami ból jest wynikiem przewlekłego stresu, a czasami zwyrodnień kręgosłupa w odcinku szyjnym. Bardzo często jednak wynika z nieodpowiedniej pozycji przybieranej podczas nocnego wypoczynku oraz źle dobranej poduszki, z czego wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy. Prawda jest taka, że większość z nas zwraca uwagę na materac, ale nie przykłada wagi do poduszki. Tymczasem to właśnie ona może być głównym powodem porannych dolegliwości. Jak sobie z nimi radzić i jaką poduszkę wybrać, aby spało się dobrze i wygodnie?

Co na ból karku po spaniu?

Na ból karku po spaniu dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju maści oraz plastry rozgrzewające. Jeśli nie dysponujesz takowymi, weź ciepły prysznic. Wysoka temperatura przyczynia się do zmniejszenia napięcia mięśni karku, a co za tym idzie – skutecznie niweluje poranny dyskomfort. Jeśli ból karku wynika ze zwyrodnień odcinka szyjnego kręgosłupa, wówczas najlepiej sprawdzą się niesteroidowe leki przeciwzapalne. Można je dostać bez recepty w każdej aptece.

Dobrym sposobem na poranne bóle karku są również masaże. Jeśli to tylko możliwe poproś bliską ci osobę o krótki masaż. Nawet ten trwający 5 minut pozwoli rozluźnić spięte mięśnie i tym samym przyniesie ulgę w bólu. Możesz też samodzielnie wykonać masaż, uciskając delikatnie bolesne miejsca. Przy okazji możesz wykonać kilka okrężnych ruchów głowy. Dzięki temu, że działają rozluźniająco, także przynoszą ulgę w dyskomforcie.

Ból karku? Pomoże odpowiednia poduszka

W większości przypadków ból szyi po spaniu nie wynika z nieprawidłowości anatomicznych, czy chorób kręgosłupa, a ze źle dobranej poduszki. To ona stoi za bólem karku lub bólem szyi z boku i powoduje problemy ze snem, przez co nieefektywnie wypoczywamy i później budzimy się zmęczeni. Całe szczęście taki problem łatwo jest rozwiązać. Wystarczy szybkie działanie i gotowe. Na ból karku najlepiej sprawdza się poduszka ortopedyczna, która zapewnia fizjologiczne ułożenie odcinka szyjnego kręgosłupa, a jednocześnie sprzyja rozkurczeniu napiętych mięśni (sprawdź tu: https://zwierciadlo.pl/zdrowie/bol-karku-zadbaj-o-odpowiedni-dobor-poduszki-do-spania ). Poduszka ortopedyczna jest specjalnie wyprofilowana i przez to właściwie podtrzymuje nasz kręgosłup i pozwala mięśniom spokojnie odpoczywać.

ból szyi po spaniu

Jaką poduszkę wybrać?

Odpowiednio dobrana, wygodna poduszka sprawi, że ból karku po spaniu stanie się tylko złym wspomnieniem. Po prostu przestanie istnieć. Ale jak wybrać poduszkę idealną? Jeśli śpisz na plecach koniecznie wybierz poduszkę ortopedyczną o średniej twardości i niską tak, aby głowa nie była zbyt uniesiona, bo to może przyczyniać się do nadwyrężenia szyi. Dobrym wyborem będzie poduszka, która w dolnej 1/3 wysokości jest nieco pełniejsza i przez to lepiej podpiera kark. Dzięki poduszce przeznaczonej dla miłośników spania na plecach odcinek szyjny jest odciążony a mięśnie i kręgi rozluźnione.

Śpisz na boku? Idealna dla ciebie poduszka to ta, której kształt jest idealnie dopasowany do anatomicznej budowy karku. Dobrze sprawdzi się tu poduszka wysoka i twarda, posiadająca delikatne zagłębienie owalne pod głową i tym samym zapewniająca lepsze podparcie.

Do spania na brzuchu najlepiej sprawdzą się poduszki niskie i miękkie, prawie płaskie, wykonane z elastycznej pianki żelowej. Nie ulegają one deformacji, a jednocześnie doskonale rozkładają nacisk głowy i skutecznie podpierają odcinek szyjny kręgosłupa.

Dobre poduszki przy bólach karku

Nie wszystkie poduszki są dobre, jeśli cierpisz na ból karku po spaniu. I nie chodzi tu tylko o ich kształt czy wysokość, ale także o materiał, z jakiego zostały wykonane. Dobrą poduszką jest na pewno model lateksowy – lekki, ale zapewniający odpowiednie podparcie. Dobrą poduszką jest też model z pianki memory. Taka poduszka dopasowuje się do głowy i tym samym zapewnia doskonałe podparcie i ulgę w bólu.

Tych poduszek unikaj gdy boli cię kark

A które poduszki są dla ciebie złe? Jeśli dokucza ci ból szyi, sztywność karku, dyskomfort w okolicy ramion lub cierpisz na drętwienie rąk po nocy koniecznie unikaj poduszek z pierza. Mimo, że na początku wyglądają dość solidnie, to jednak szybko się spłaszczają i nie zapewniają właściwego podparcia. Podobnie rzecz ma się z poduszkami syntetycznymi i tymi wykonanymi z puchu.

Nie zapomnij o materacu!

Wygodna poduszka to jedno. Chcąc zapewnić sobie maksimum komfortu i zdrowia, warto również zainwestować w dobry materac podtrzymujący w odpowiedniej pozycji całe ciało. Taki duet – poduszka plus materac to gwarancja zdrowia, dobrego samopoczucia i… świetnego nastroju.

Ból karku – co jeszcze możesz zrobić?

No dobrze, masz już odpowiednią poduszkę i materac. Czas zatem zadbać o inne kwestie, jak np. higiena snu. Dbając o regularny rytm snu, ograniczysz odczuwanie stresu i tym samym pozbędziesz się nieprzyjemnych dolegliwości w okolicy szyi oraz karku. Jeśli odczuwasz przewlekłe bóle szyi, możesz wesprzeć się aktywnością fizyczną. W niektórych bowiem przypadkach, dolegliwości bólowe wynikają ze zbyt biernego, wręcz siedzącego trybu życia. W przypadku problemów z górnym odcinkiem kręgosłupa najlepiej sprawdzi się pływanie. Warto również udać się do fizjoterapeuty, który wdroży odpowiednie działania.