Trądzik jest jednym z najczęstszych i najbardziej dokuczliwych problemów skórnych. Walczą z nim nie tylko nastolatki, ale także osoby dorosłe. Zmiany skórne, jakie pojawiają się na twarzy, plecach i dekolcie potrafią skutecznie obniżyć samoocenę, odebrać pewność siebie i wpędzić w kompleksy.
Trądzik powstaje na skutek zwiększonej produkcji łoju w gruczołach łojowych i nadmiernego rogowacenia komórek skóry. Złuszczone komórki blokują ujścia gruczołów, a tworząca się w nich wydzielina tworzy zaskórniki, z których to z kolei powstają krosty. W zależności od indywidualnych uwarunkowań, trądzik może przybierać różne postaci. U jednych może mieć łagodny przebieg, u innych zaś bardzo nasilony. Wczesna postać trądziku, a więc taka w której występują tylko zaskórniki jest łatwiejsza do wyleczenia. Ta zaawansowana, a więc z wypukłymi czerwonymi grudkami i krostami wypełnionymi ropą wymaga już większego zaangażowania w leczeniu.
Za powstanie trądziku odpowiedzialna jest skóra łojotokowa. Wśród pozostałych przyczyn wyróżnia się zmiany hormonalne, stres, nieodpowiednią dietę (bogatą w produkty słodkie, tłuste, słone, pikantne i przetworzone), a także długotrwałe zażywanie niektórych lekarstw (hormonalnych i sterydowych). Dobra wiadomość w tym wszystkim jest taka, że mimo iż trądzik jest trudnym przeciwnikiem, to jednak można z nim wygrać. Wystarczy tylko odrobina cierpliwości, systematyczności i wytrwałości. Spytacie na pewno jak walczyć z trądzikiem? Najprostsza rada – kompleksowo i z każdej strony!
Leczenie ogólne i miejscowe
W walce z trądzikiem dobrze jest sięgnąć po leczenie miejscowe, jak i ogólne. Te pierwsze opiera się na stosowaniu maści, kremów, żeli i płynów do oczyszczania skóry, które aplikuje się bezpośrednio na zmiany skórne. Preparaty te powinny zawierać retinoidy (pochodne witaminy A), które hamują tworzenie się zaskórników i ograniczają powstawanie stanów zapalnych, kwas azelainowy o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym, a także nadtlenek benzoilu o właściwościach złuszczających i przeciwbakteryjnych. Genialnym wynalazkiem jest maść cynkowa (stosowana punktowo, najlepiej na noc). Działa ona wysuszająco i ściągająco, a zawarty w niej kwas salicylowy działa bakteriobójczo. Sprawdzoną metodą jest też picie drożdży (niewielką ich ilość rozpuszcza się w mleku). Fakt, może i nie smakują one najlepiej, ale zapewniają pożądane efekty. Pozytywne rezultaty przynoszą również maseczki drożdżowe, pod warunkiem, że stosujemy je regularnie.
Jeśli chodzi o leczenie ogólne to jest ono stosowane w przypadku zaawansowanego trądziku i polega na przyjmowaniu przepisanych przez lekarza dermatologa antybiotyków, których celem jest zredukowanie bakterii, a tym samym zmniejszenie stanów zapalnych. Bardzo często leczenie trądziku wspomaga się tabletkami antykoncepcyjnymi.
Higiena i pielęgnacja skóry trądzikowej
W walce z trądzikiem szalenie ważna jest też odpowiednia higiena i pielęgnacja skóry. Skóra łojotokowa wymaga sumiennego, aczkolwiek delikatnego oczyszczania twarzy. Pamiętajcie, że twarz (niezależnie od tego czy się malujecie czy nie) należy myć dwa razy dziennie specjalnie przeznaczonymi do tego preparatami antybakteryjnymi. Numerem jeden powinny być delikatne pianki i żele. Numerem dwa – bezalkoholowy tonik. Częstsze mycie twarzy wskazane jest w sezonie letnim, kiedy skóra łojotokowa wydziela jeszcze więcej sebum. Jesienią i zimą twarz wystarczy przemywać dwa razy dziennie.
W codziennej pielęgnacji nie można zapominać o nawilżaniu twarzy. Większość osób myśli, że skoro ma cerę tłustą, to już nie musi jej nawilżać. Jest to spory błąd. Gdy skóra jest niewłaściwie nawilżona, na jej powierzchni może pojawiać się jeszcze więcej wyprysków. Do nawilżania skóry dobrze jest wybrać krem z mocznikiem do twarzy (moim numerem jeden jest ten firmy Eucerin). Dzięki temu, że intensywnie nawilża i łagodzi napięcie skóry, pozostawia ją gładką, elastyczną i miłą w dotyku.
Dieta antytrądzikowa
To, co codziennie ląduje na naszych talerzach ma istotny wpływ na kondycję naszej skóry, zwłaszcza jeśli ma ona predyspozycje do trądziku. Osoby mające problem z pryszczami powinny wyłączyć ze swojej diety nadmiar pikantnych potraw i przypraw, a także soli. Powinny unikać napojów gazowanych, sztucznie dosładzanych soków, a przede wszystkim słodyczy z czekoladą na czele. Powinny także zrezygnować z potraw wysoko przetworzonych, a więc takich, które zawierają sztuczne barwniki, aromaty i konserwanty.
Jeśli macie problem z trądzikiem koniecznie zaproście do swojego menu pokarmy obfitujące w tłuszcze Omega 3. Są nimi ryby (tuńczyk, śledź, makrela), rybi tran, a także olej lniany i orzechy włoskie. Zadbajcie też o solidne porcje świeżych warzyw, które obfitują w niezbędne witaminy i minerały. Sięgajcie po marchewkę, pomidory, szpinak, paprykę i brokuły bogate w witaminę A, która jak żadna inna sprzyja urodzie. Jedzcie wątróbkę, pełnoziarniste pieczywo, drób, ziemniaki i jajka, w których znajduje się najwięcej witamin z grupy B. Witaminy te słyną z łagodzenia schorzeń skórnych! Sięgajcie też po soję i kiełki, a także owoce morza, kasze i pieczywo żytnie obfitujące w cynk, który ułatwia gojenie się ran.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.