Zdrowe, olśniewająco białe i piękne zęby są najlepszą wizytówką każdego z nas. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Z pewnością przyznacie mi rację, jeśli powiem, że zadbany uśmiech jest sekretem sukcesu zarówno osobistego, jak i zawodowego. Jest też przyczyną doskonałego samopoczucia i pewności siebie. Niestety nic nie bierze się samo z siebie. Jeśli nie zadbamy o odpowiednią i sumienną higienę jamy ustnej, nasz uśmiech będzie pozostawiał wiele do życzenia. Powiedzmy sobie szczerze, że umycie zębów od niechcenia, nawet dwa razy na dzień to stanowczo za mało. Aby zęby były mocne i zdrowe potrzebują dużo więcej. Czego dokładnie? O tym poniżej. 

SZCZOTKOWANIE ZĘBÓW

Podstawą dbania o zęby jest ich sumienne szczotkowanie. Zęby należy myć MINIMUM dwa razy dziennie (rano i wieczorem) a najlepiej po każdym posiłku przez około 2-3 minuty. Nie krócej. Dzięki temu będziemy w stanie usunąć nie tylko resztki po spożytym jedzeniu, ale także miękkie i twarde naloty, które nie prezentują się zbyt estetycznie. Szczotkując zęby należy dbać nie tylko o te na przodzie, ale również (lub przede wszystkim) o te z tyłu. Siódemki i ósemki mimo, że są mało osiągalne muszą być przez nas solidnie umyte. Dlaczego? Bo to właśnie między nimi zalega najwięcej resztek jedzenia. Ważną kwestią w myciu zębów jest właściwa technika. Zęby należy myć metodą wymiatania, a więc w kierunku od dziąseł do zębów. Nigdy odwrotnie. Należy kolejno oczyszczać powierzchnie zewnętrzne, wewnętrzne i żujące zębów dolnych i górnych. Po zakończeniu szczotkowania zębów, należy zadbać o usunięcie bakterii z języka i policzków.

SZCZOTKA, PASTA, KUBEK, CIEPŁA WODA…

szczotkowanie zębów

źródło: pinterest

Umiejętność szczotkowania zębów to jedno. Odpowiedni do tego osprzęt to drugie. Bardzo ważną kwestią jest wybór nie tylko samej szczoteczki, ale i pasty do zębów. Większość z nas ma wrażliwe dziąsła, stąd też najlepszym wyborem są szczoteczki oznaczone jako „medium” lub „soft”. Doskonałym wyborem jest na pewno szczoteczka z giętką główką, która nie będzie miała problemu z dotarciem do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Jeszcze bardziej doskonałym wyborem będzie szczoteczka wszechstronna, taka, która czyści nie tylko zęby, ale także język.

Jeśli chodzi o pastę do zębów to jej wybór powinien być uzależniony od waszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Na rynku dostępne są zarówno pasty wybielające, które pomagają rozprawić się z mało estetycznymi przebarwieniami (jak np. Colgate Max White One), odświeżające oddech, zwalczające próchnicę oraz walczące z nadwrażliwością zębów (jak np. Colgate Sensitive Pro-Relief).

DODATKOWI SPRZYMIERZEŃCY

Colgate

Colgate Plax – płyn do płukania jamy ustnej

Higiena jamy ustnej nie byłaby kompletna gdyby nie płyn do płukania jamy ustnej oraz nici dentystyczne. Te ostatnie skutecznie oczyszczają trudno dostępne miejsca, wszelkie zakamarki i szczeliny między zębami. Docierają tam, gdzie nawet najlepsza szczoteczka do zębów nie jest w stanie dotrzeć. Dzięki niciom możemy mieć pewność, że żadne resztki pokarmowe nie pozostają w naszej jamie ustnej, a co za tym idzie nie doprowadzają do namnażania się bakterii odpowiedzialnych za próchnicę. Jeśli chodzi o płyn do płukania jamy ustnej (polecam wam te z serii Colgate Plax) to powinien być on waszym „must have”. Tylko dzięki niemu odświeżycie oddech, pozbędziecie się bakterii i jednocześnie zapewnicie sobie skuteczną ochronę przed nimi, a także ochronicie zęby przed próchnicą. Wybierając płyn o właściwościach wybielających, dodatkowo pozbędziecie się przebarwień powstałych na skutek spożywania kawy, herbaty czy barwiących warzyw i owoców.

DIETA W TROSCE O PIĘKNY UŚMIECH

jabłka

źródło: pinterest

Pamiętajcie, że zdrowie waszych zębów w dużej mierze zależy również od produktów, jakie goszczą na waszych talerzach. Zamiast produktów przetworzonych, słodkich i lepiących się, które powodują próchnicę, wybierajcie świeże warzywa i owoce (marchew – doskonale oczyszcza przestrzenie między zębowe, jabłka – wspomagają oczyszczanie zębów, truskawki – wykazują właściwości wybielające), rośliny strączkowe, orzechy, ryby morskie, pestki dyni i słonecznika, a także jogurty naturalne, maślanki, kefiry i produkty zbożowe.