Studia w Poczdamie to wybór, na który decyduje się sporo świeżo upieczonych maturzystów. Są to głównie osoby dobrze znające język niemiecki oraz pragnące realnie zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Gdy już wybiorą interesujący ich kierunek, pozostaje jeszcze dylemat – gdzie zamieszkać na czas studiów. Ofert nie brakuje. Jeśli i Ty zaliczasz się do tego grona, zobacz, co będzie dla Ciebie lepsze: akademik czy pokój w Poczdamie?

Wybór lokum na czas studiów – ważna sprawa

Od tego w jakich warunkach zamieszkasz w czasie studiów mogą zależeć Twoje wyniki w nauce. Wybierz mądrze.

Wybór lokum na nadchodzący rok akademicki to wbrew pozorom dość trudne zadanie. Trzeba postawić sobie wiele ważnych pytań dotyczących własnych potrzeb, możliwości finansowych, ale również tego, jakie warunki mieszkaniowe są dla nas do przyjęcia, z jakich wygód możemy zrezygnować, a z czego absolutnie nie. Pamiętajmy, że studia – zwłaszcza oddalone tak bardzo od domu – to nie tylko nauka, ale również całkowicie nowy sposób życia. Od teraz będziemy zdani przede wszystkim na siebie. Warto więc zadbać o to, by żyło nam się w Poczdamie w miaro tanio i byśmy mogli z łatwością pogodzić naukę z ewentualną pracą, ale i chwilą relaksu.

Nauka w pokoju

Od tego w jakich warunkach zamieszkasz w czasie studiów mogą zależeć Twoje wyniki w nauce. Wybierz mądrze.

Gdzie lepiej zamieszkać na czas studiów?

To pytanie powinniśmy zadać sobie już z chwilą, gdy otrzymamy informację, że dostaliśmy się na wymarzony kierunek. Dlaczego? Ponieważ mamy wówczas najwięcej możliwości znalezienia idealnego pod każdym względem – zarówno lokalizacyjnym, jak i finansowym – lokum. Najczęściej nasz wybór oscyluje między pokojami wynajmowanymi przez osoby prywatne, a zamieszkaniem w akademiku. Która opcja będzie dla nas najlepsza?

Akademik – lista zalet

Mieszkając w akademiku zapewniasz sobie łatwiejszy dostęp do książek, notatek czy cennych informacji.

Akademiki w Poczdamie to oferta, która przede wszystkim powinna zainteresować osoby o niższych dochodach lub niepracujące. Chodzi tu oczywiści o atrakcyjny, czyli łagodny dla studenckiej kieszeni czynsz. Pamiętajmy, że w budżecie studenta, należy uwzględnić nie tylko wynajem lokum. Ważne są jeszcze środki na materiały edukacyjne czy inne obowiązkowe opłaty na uczelni. Im mniej zapłacimy za lokum, tym lepiej dla naszego portfela. Na akademik w Poczdamie powinniśmy się również zdecydować wtedy, gdy bardzo zależy nam na szybki odnalezieniu w nowej rzeczywistości i nawiązaniu w miarę dobrych kontaktów. Mieszkając w akademiku nie musimy też martwić się o internet – ten jest zazwyczaj darmowy i dostępny w całym budynku. Jeśli coś się zepsuje, wystarczy to zgłosić i zaczekać na naprawę – bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Poczdam to także bardzo luksusowe akademiki prywatne. O tym, jakie warunki mieszkalne oferują możecie poczytać TUTAJ.

Dla kogo pokój będzie lepszym wyjściem?

Niestety akademik oznacza również umiejętność współpracy i życia w większej liczebnie grupie. To także konieczność dostosowania się do wymogów ogółu oraz dość trudne warunki do nauki. Z kolei prywatne akademiki jakie ma w swojej ofercie Poczdam, choć bardzo komfortowe, mogą okazać się zbyt drogie. Wtedy lepiej poszukać niedrogiego pokoju blisko uczelni lub z łatwym dojazdem do niej.