Zdrowe jedzenie dla każdego może oznaczać coś zupełnie innego. Nie da się jednak zaprzeczyć, że w obecnych czasach wcale nie tak prosto zdrowo się odżywiać. Posiłki zawierają niestety bardzo dużo przetworzonych składników i nie zawsze w prosty sposób można temu zaradzić. Są jednak potrawy i składniki, które zbawiennie wpływają na nasz organizm i pozwalają mu funkcjonować tak, jak powinien. Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Zdrowe jedzenie, czyli jakie?

Ludzki organizm ewoluował przez setki lat i obecnie odżywiamy się zupełnie inaczej niż w średniowieczu czy jeszcze wcześniej. Jednak niektóre z produktów, które spożywano wtedy, dalej są dla ludzi odpowiednie i powinny być przyswajane regularnie. Owszem, wraz z rozwojem technologii oraz nauki tworzono różnego rodzaju zalecenia, które różniły się od siebie tym, co wolno, a czego nie powinno się jeść. Jednak niektóre z elementów diety są niezmienne od setek lat i to po części można właśnie nazwać zdrowym jedzeniem.

Zdrowa dieta powinna dostarczać do organizmu wszelkiego rodzaju składniki odżywcze, które zaspokoją dziennie zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Mówimy tutaj o białkach, tłuszczach, witaminach, składnikach mineralnych, ale także i o węglowodanach. Odpowiednio zbilansowana dieta sprawi, że cały organizm będzie funkcjonował tak, jak powinien.

Nie bez powodu powstały piramidy żywieniowe, czy zbiór reguł pokazujących, co i w jakiej ilości powinno się włączać do diety. Oczywiście każde drastyczne zmiany w odżywianiu należy konsultować ze specjalistą, by przez przypadek nie zrobić sobie krzywdy. Nie warto także ufać w „cudowne diety”, bo ich stosowanie także może przysporzyć różnego rodzaju kłopotów. Jeżeli więc ktoś planuje odchudzanie czy mocniejszą ingerencję w swoją dietę, powinien skorzystać z porad specjalisty dietetyka lub udać się do lekarza. Nie warto ryzykować i wierzyć we wszystko, co przeczyta się w Internecie.

Drastyczne odchudzanie? Lepiej nie! Wybierz zdrowe odżywianie

Piramida żywieniowa

Istnieje przynajmniej kilka różnego rodzaju piramid żywieniowych, ale te różnią się od siebie szczegółami. Tutaj opiszemy najpopularniejszą, co wcale nie musi oznaczać, że odpowiednią dla każdego. Osoby z np. nietolerancją laktozy czy glutenu powinny mieć dietę stworzoną na swoje potrzeby przez lekarza lub specjalistę. Sama piramida żywieniowa to zespół reguł, który pokazuje, jakie produktów powinno spożywać się najczęściej, by odżywiać się zdrowo. U podstaw takiej piramidy możemy często znaleźć coś, co nie jest kojarzone z jedzeniem. Chodzi bowiem o aktywność fizyczną.

Zdrowe jedzenie to tylko jeden z filarów zdrowego trybu życia. Istotnym elementem jest tutaj także sam ruch i różnego rodzaju ćwiczenia fizyczne. Te oczywiście powinny być dostosowane do naszego stanu zdrowia, bo choć ruch to zdrowie, bardzo łatwo się niestety „uszkodzić”, a to może powodować wiele problemów. Warto jednak pamiętać, że aktywność fizyczna (np. spacery, jazda na rowerze czy basen) to podstawa piramidy żywieniowej. Dalej znajdują się już poszczególne grupy jedzeniowe, które mają dostarczyć do organizmu odpowiednią ilość witamin, węglowodanów, tłuszczów czy składników mineralnych.

Co znajduje się w piramidzie żywieniowej?

Najważniejszymi rzeczami, które powinny trafić do zdrowego jadłospisu, są oczywiście owoce oraz warzywa. Ważne jest jednak tutaj to, by warzyw było więcej, niż owoców. Owoce często są bowiem bogate w różnego rodzaju cukry, a zbyt duża ich ilość może szkodzić. Szacuje się, że warzyw w diecie powinno być o wiele więcej, niż owoców. Dobrze też spożywać je 3-4 razy dziennie. Mniejsze, ale częstsze posiłki sprawią, że organizm stale będzie miał dostarczaną energię, a to pozwoli czuć się zwyczajnie lepiej.

Kolejnym elementem piramidy żywieniowej będą produkty zbożowe, a najlepiej te pełnoziarniste. To bowiem najzdrowsze z ziaren, które może trafić do naszego organizmu. Kolejnym „szczebelkiem” takiej piramidy  jest nabiał. Ten może występować pod różnymi postaciami (np. ser lub mleko), ale powinien znaleźć się w każdej zdrowej diecie. Kolejnym punktem, którego w różnych dietach jest często za dużo, to mięso. Choć jest ono ważne dla organizmu, to niestety, ale często trafia go do niego zbyt dużo. Warto więc spożywać go odrobinę mniej lub też spróbować „przerzucić” się na chude mięso, a unikać tego czerwonego. W diecie powinny pojawić się także ryby, a te niestety bardzo często są pomijane. Jeżeli chodzi o ostatnie miejsce, czyli produkty, który powinno spożywać się najmniej, to mówimy tutaj o tłuszczach. Warto, by te były pochodzenia roślinnego (np. oliwa z oliwek), a nie zwierzęcego.

Łosoś - wartościowy składnik zdrowej diety

Czego warto unikać, jeżeli chcemy się zdrowo odżywiać? Oczywiście produktów przetworzonych (np. gotowych dań do mikrofalówki) czy fastfoodów. Powinno się także ograniczyć ilość spożywanego cukru, którego jest wyjątkowo dużo w napojach słodzonych. Warto także zmniejszyć ilość soli, która trafia do organizmu. Taka dobrze przemyślana dieta to dopiero początek, by długo cieszyć się zdrowiem, ale to coś, od czego warto zacząć.