Diagnostyka bezdechu sennego bywa trudna. Jeden z głównych objawów choroby – chrapanie – często jest bagatelizowany, podobnie jak nadmierna senność za dnia, uczucie zmęczenia, niewyspania czy problemy z koncentracją i pamięcią. Rozpoznanie bezdechu dodatkowo komplikuje fakt, że jego objawy odczuwa tylko co piąty chory. Jak diagnozować bezdech senny?

Obturacyjny bezdech senny (OBS) jest coraz częściej diagnozowany przez lekarzy. Mimo to, wciąż nie wszystkie osoby dotknięte chorobą zdają sobie sprawę, że na nią cierpią. Jej przebieg może być bowiem ukryty przez wiele lat.

Najczęstsze objawy bezdechu sennego

Wśród najbardziej charakterystycznych objawów bezdechu sennego są m.in. głośne, nieregularne chrapanie, częste wybudzanie się ze snu, przerwy w oddychaniu podczas snu, zasypianie w ciągu dnia i poranne bóle głowy.

Nieleczony bezdech może prowadzić do poważnych skutków w postaci chorób serca i układu krążenia, takich jak nadciśnienie tętnicze, zawał czy udar mózgu. Senność za dnia zwiększa z kolei m.in. ryzyko spowodowania wypadku komunikacyjnego.

Rozpoznanie bezdechu

W rozpoznaniu bezdechu sennego kluczowe jest wykonanie badania snu, czyli tzw. badania polisomnograficznego.

Do niedawna jego przeprowadzenie było możliwe jedynie w szpitalu lub w innym ośrodku przeznaczonym do takiego badania. W nocy, podczas snu, polisomnografia pozwalała ocenić m.in. stadia snu, wzorzec oddychania, poziom tlenu we krwi i reakcje organizmu na bezdechy.

Na zdiagnozowanie bezdechu składają się cztery podstawowe badania, m.in. elektrokardiografia (EKG), podczas której na klatce piersiowej pacjenta umieszcza się elektrody w celu oceny aktywności elektrycznej serca i elektromiografia (EMG), gdzie na ciele pacjenta zostają umieszczone elektrody badające funkcję mięśni i nerwów.

W ostatnich latach – dzięki przenośnym systemom – pojawiła się możliwość diagnozy bezdechu sennego w domu. Służy do tego specjalne urządzenie do badania bezdechu.

Leczenie bezdechu sennego

Obecnie także leczenie OBS może odbywać się w warunkach domowych. W tym celu stosuje się wspomaganie oddychania za pomocą specjalnego aparatu. Urządzenie CPAP wtłacza w nocy powietrze do płuc pacjenta przez specjalnie dopasowaną maskę. Wskazane jest też m.in. zredukowanie masy ciała i unikanie spożywania alkoholu.