Włosy cienkie i łamliwe to problem wielu kobiet. Zazwyczaj sami jesteśmy sobie winne. Źle pielęgnując włosy doprowadzamy do ich przesuszenia, a to z kolei prowadzi do osłabienia włosów i ich łamania się. Innym, ale równie poważnym powodem łamliwych włosów jest brak właściwie funkcjonującej gospodarki gruczołów łojowych, które niedostatecznie spełniają swoją funkcję. Jeszcze inną znaczącą sprawą jest brak właściwie zbilansowanej diety. Bo nie wiem czy wiecie, ale nasze włosy podobnie jak nasze ciało, potrzebują solidnej porcji witamin i minerałów. Tylko wtedy mają szansę być zdrowe i mocne. Ale to nie wszystko. Włosy cienkie i łamliwe mogą być również skutkiem częstego przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach i silnej ekspozycji na słońce. To właśnie latem najczęściej obserwuje się łamliwość włosów. Co wtedy robić? Jak sobie radzić z cienkimi i łamliwymi włosami? Jak je pielęgnować?

Odpowiednie kosmetyki to podstawa

Włosy cienkie i łamliwe wymagają odpowiedniego podejścia. Nie można ich pielęgnować przy pomocy tych samych kosmetyków co włosy normalne. Do włosów cienkich najlepszym rozwiązaniem są preparatu zawierające olejki, proteiny i witaminy. Unikać jak ognia należy kosmetyków, które w swoim składzie mają alkohol, gdyż bardzo wysuszają one włosy i tym samym potęgują ich łamliwość. Nie można też zapominać o odżywkach. Dwa razy w tygodniu warto nałożyć na cienkie i łamliwe włosy maskę nawilżającą lub odżywczą. Dobrze sprawdzą się też maski z biotyną, keratyną oraz roślinnymi komórkami macierzystymi. Tego typu kosmetyki można stosować po każdym myciu, nakładając na najbardziej uwrażliwione obszary. W uwrażliwione włosy dobrze jest również wcierać oleje, np. arganowy. Najlepiej robić to na noc.

Temperatura mycia

Włosy cienkie i łamliwe myjemy wyłącznie letnią wodą. Mycie zawsze kończymy strumieniem chłodnej lub zimnej wody. Niska temperatura zamknie łuski włosów i sprawi, że włosy będą się mniej puszyć i łamać. Pamiętaj, że szampon należy zawsze dokładnie spłukać. W przeciwnym razie może on obciążyć włosy.

jak myć włosy cienkie i łamliwe

Uwaga na suszarkę

Cienkie, a tym bardziej suche i łamliwe włosy nie przepadają za suszarkami i innymi gadżetami do stylizacji. Pod ich wpływem jeszcze bardziej się osłabiają i tracą na swej urodzie. Jeśli jednak nie możesz obejść się bez suszarki, zawsze przed rozpoczęciem suszenia nią włosów nałóż preparat chroniący przed niekorzystnym działaniem wysokich temperatur. Jeśli chcesz dodać włosom objętości i optycznie je zagęścić, susz włosy głową do dołu. Taki zabieg podwoi objętość włosów i sprawi, że fryzura będzie wyglądać na bujniejszą.

Opalanie pod specjalnym nadzorem

Latem będziemy wyjeżdżać nad morze i jeziora. Będziemy korzystać z kąpieli w słonej wodzie, a także spędzać dużo czasu na słońcu. Niestety, słońce choć poprawia nastrój niekorzystnie działa na nasze włosy i bardzo je osłabia. Aby promienie słoneczne nie uszkodziły włosów, nie osłabiły ich i nie przesuszyły, warto zaopatrzyć się w specjalny spray ochronny do włosów.