W dzisiejszych czasach znajomość języka angielskiego jest kwestią niezwykle ważną, jeśli nie najważniejszą. Nie dziwi więc fakt, że angielskiego uczą się coraz młodsi. Widok 2-3 latka w szkole językowej nikogo już nie szokuje, choć czasami może odrobinę dziwić. Prawda jest taka, że im wcześniej dziecko rozpocznie przygodę z językiem obcym, tym szybciej się go nauczy. Oczywiście nie ma co przesadzać. Osobiście nie jestem zwolennikiem posyłania na kursy językowe maluchów 3, 4 czy 5 letnich. W takim wieku dzieci powinny zająć się zabawą, a nie wkuwaniem na pamięć obcych słówek czy zwrotów.

Kiedy zacząć przygodę dziecka z angielskim?

Specjaliści uznają, że najlepszy czas na naukę angielskiego to wiek około 8-9 lat. Jest to moment, kiedy dziecko zna już litery i umie dość sprawnie pisać i czytać po polsku, a więc bez problemu będzie także przyswajać obco brzmiące słówka, zwroty, itp. Ponoć po 18 latach systematycznej nauki, będzie władać językiem angielskim niczym rodowity Anglik lub Amerykanin. Tak więc moment, kiedy dziecko rozpoczyna naukę w szkole podstawowej jest też świetnym czasem na rozpoczęcie nauki języka angielskiego.

Jak i gdzie uczyć dziecko angielskiego?

W zależności od predyspozycji i zainteresowań dziecka najlepiej jest wybrać szkołę językową lub znaleźć prywatnego nauczyciela, który mądrze poprowadzi dziecko przez naukę wszystkich sprawności językowych, czyli mówienia, czytania, słuchania i pisania. Wygodnym rozwiązaniem jest na pewno nauka języka angielskiego dla dzieci online. Metoda ta daje duży komfort i swobodę nauki, zwłaszcza jeśli dziecko jest nieśmiałe i nie do końca dobrze czuje się w dużych grupach. Poza tym, nauka języka angielskiego dla dzieci online pozwala wybierać godziny lekcji, zgodnie z preferencjami dziecka, kiedy dziecko ma czas wolny i nie jest zmęczone nadmiarem szkolnych obowiązków.

Jeśli decydujemy się na szkołę językową, niech to będzie specjalna szkoła angielskiego dla dzieci, jak np. Empik School. Takie szkoły języka angielskiego dla dzieci są specjalnie przygotowane na naukę najmłodszych. Przede wszystkim lekcje są odpowiednio krótsze, przerwy dłuższe, sale atrakcyjniej wyposażone i bardziej przyjazne młodym słuchaczom. Plusem szkół dla dzieci są też specjalnie dobrane podręczniki – kolorowe i radosne, dzięki czemu bardziej zachęcają do nauki. Szkoły języka angielskiego dla dzieci skupiają się głównie na zaszczepieniu i rozwijaniu miłości do nauki nowego języka. Nauka obcego języka odbywa się głównie na rozbudzaniu naturalnego entuzjazmu do poznawania nowych, ciekawych rzeczy.

Szkoła angielskiego dla dzieci to jedno. Bardzo ważna jest też systematyczna praca z dzieckiem w domu. Każdy rodzic powinien poświęcić dziecku przynajmniej pół godziny dziennie na powtórzenie materiału, nowych słówek i zwrotów. Fajnym rozwiązaniem na utrwalanie poznanych słówek jest oglądanie z dzieckiem bajek w języku angielskim lub wspólne czytanie angielskojęzycznych bajek. Jeśli rodzice znajdą dobrze angielski, mogą śmiało bawić się z dzieckiem używając angielskich zwrotów. Pamiętajmy, że to poprzez zabawę dzieci uczą się najbardziej efektywnie.

O czym należy pamiętać

Czasami rodzice mają większe aspiracje, niż maluch, przez co wymagają o wiele za dużo. Musimy pamiętać, aby nie robić niczego na siłę. Nie każde dziecko ma predyspozycje do nauki języków. Jednemu nauka idzie łatwiej, drugiemu trudniej. Nie należy siebie ani dziecka zmuszać, tylko czujnie obserwować jego postępy i w miarę możliwości motywować do nauki, niezależnie od jej efektów. Na pewno nie można niczego wymuszać, ani niczego przyspieszać.

Warto pamiętać o systematyczności. Bez pracy nie ma wyników, dlatego też ciągłe powtórki nowo poznanych słówek na pewno będą mile widziane. Ale cały czas pamiętajmy o umiarze tak, aby nie zniechęcić i nie zamęczyć dziecka.

Pamiętajmy też, że każde dziecko jest inne. Nie porównujmy swojego malucha do dziecka sąsiada czy przyjaciół. Rozwój dziecka to nie wyścig. Ze zdrowym rozsądkiem na wszystko przyjdzie czas.