Trądzik u dorosłych to w ostatnim czasie dość powszechne zjawisko. Z problemem boryka się coraz więcej 30 i 40-latków. Walka ze zmianami na skórze nie jest łatwa, ale też nie jest niemożliwa. Czym ten trądzik różni się od trądziku u osób w okresie dojrzewania? Przede wszystkim lokalizacją zmian. O ile u nastolatków zmiany zazwyczaj pojawiają się na czole i w górnej części policzków, o tyle u osób dojrzałych są one ulokowane na brodzie, wzdłuż żuchwy oraz na szyi. Ważne jest również to, że u osób młodych trądzik to przede wszystkim zaskórniki otwarte i zamknięte. U osób dorosłych trądzik ma postać czerwonych zmian zapalnych różnej wielkości. Co wywołuje trądzik u dorosłych, a także w jaki sposób go leczyć? O tym poniżej.

Trądzik u dorosłych – przyczyny

Trądzik u dorosłych może mieć różne przyczyny. Zazwyczaj są to problemy hormonalne. Z obserwacji wynika również, że zmiany skórne lubią pojawiać się u kobiet po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.

trądzik dorosłych a tabletki hormonalne

źródło: pixabay

Trądzikowi dorosłych sprzyja stresujący tryb życia, zła dieta, przyjmowanie niektórych leków oraz stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że za trądzikiem dorosłych dość często stoi także palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, zanieczyszczenia środowiska oraz częste przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych.

trądzik u dorosłych a papierosy

źródło: pixabay

Nierzadko przyczyną trądziku u dorosłych są uwarunkowania genetyczne. Jeśli nasza mama lub siostra cierpiały na trądzik, istnieje duże prawdopodobieństwo, że my także będziemy się z nim borykać.

trądzik dorosłych

Jak leczyć trądzik dorosłych?

Sprzymierzeńcami w walce z trądzikiem u osób dorosłych są kosmetyki zawierające kwas salicylowy, alfa-hydroksykwasy, kwas mlekowy, glikolowy, nadtlenek benzoilu, a także siarkę i cynk. Mają one właściwości przeciwłojotokowe, złuszczające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

W leczeniu zmian skórnych u osób dojrzałych genialnie sprawdzają się preparaty, które w swoim składzie mają kwas azelainowy. Związek ten ma wpływ na metabolizm komórkowy, dzięki czemu jest bardzo pomocny w zwalczaniu zmian na skórze. Kwas azelainowy działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Zmniejsza też przebarwienia wywołane przez trądzik. Kwas azelainowy można znaleźć m.in. w leku SKINOREN, który dostępny jest w postaci kremu lub żelu.

trądzik u dorosłych leczenie

źródło: www.skinoren.pl

Bardzo ważna jest też odpowiednia pielęgnacja skóry. Oczyszczanie twarzy to podstawa. Do oczyszczania najlepsze są preparaty oparte na kwasie salicylowym lub glikolowym, które zmiękczają komórki naskórka i ułatwiają usunięcie zaskórników. Wszelkim mydłom mówimy STOP! Raz w tygodniu wskazany jest również delikatny peeling, który pomoże usunąć martwe komórki naskórka trądzikowego oraz zanieczyszczenia. Wybierając kosmetyki warto postawić na preparaty antybakteryjne, zwężające pory skóry i ograniczające wydzielanie łoju.
trądzik dorosłych pielęgnacja skóry