Trądzik to prawdziwa zmora ludzi młodych. To także problem osób, które okres dojrzewania i burzy hormonalnej mają dawno za sobą. Trądzik może być zmorą osób 16-letnich, jak również 40 i 50-letnich. Leczenie trądziku nie jest łatwe, ale nie jest niemożliwe. Na pewno nie powinniśmy się poddawać i czekać aż zmiany na skórze same znikną. Zakrywanie krost grubą warstwą makijażu również nie jest rozwiązaniem. Jak powinno wyglądać leczenie trądziku, a także w jaki sposób pielęgnować skórę z niedoskonałościami? O tym poniżej. Zapraszam!
Skąd się bierze trądzik?
8 na 10 osób w wieku nastoletnim ma zmiany skórne. Niewiele mniej osób po 30 roku życia także ma zmiany skórne w postaci zaskórników i krost. O ile w wieku młodzieńczym, główną przyczyną trądziku są szalejące hormony i stres, o tyle u ludzi dorosłych, zmiany skórne mogą być następstwem zarówno stresującego stylu życia, jak również stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej lub jej nagłego odstawienia, palenia papierosów, nadużywania alkoholu i zanieczyszczeń środowiska. Przyczyn trądziku u osób dorosłych oraz młodych można doszukiwać się także w niektórych chorobach, zwłaszcza zaburzeniach hormonalnych dotyczących tarczycy, przysadki lub jajników. Za niedoskonałościami skórnymi mogą stać również uwarunkowania rodzinne. Mniej więcej 50% dziewczyn i kobiet cierpiących na trądzik ma matkę lub siostrę, u których występuje ten sam problem skórny.
Co wzmaga trądzik?
Przyczyny trądziku to jedno. Nie na każde mamy wpływ. Istnieje jednak szereg czynników, które mogą wzmagać niedoskonałości skóry. Do pogorszenia stanu skóry trądzikowej przyczynić może się używanie niewłaściwych kosmetyków, szczególnie preparatów na bazie tłuszczu, a także silne promieniowanie słoneczne, wyciskanie zmian skórnych, zmiany hormonalne przed okresem lub niektóre leki na receptę. Jeśli macie zmiany trądzikowe postarajcie się unikać słońca. Jeśli musicie przebywać na słońcu, zadbajcie przynajmniej o to, aby skóra była chroniona kremem z filtrem. U niektórych osób zaostrzenie zmian trądzikowych może spowodować stosowanie kosmetyków złuszczających. Jeśli tylko zauważycie, że peeling powoduje wysyp krostek, przestańcie go używać.
Trądzik leczenie
Leczenie trądziku nie jest proste. Na pewno nie jest też szybkie. Zazwyczaj na pożądane efekty należy poczekać kilka, niekiedy kilkanaście miesięcy. U większości osób leczenie trądziku sprowadza się do zastosowania dwóch metod: leczenia ogólnego i leczenia miejscowego. O ile leczenie ogólne ucieka się najczęściej do przyjmowania antybiotyków, o tyle leczenie miejscowe skupia się na stosowaniu preparatów w postaci kremów, żeli, płynów lub maści. Preparaty te przeznaczone są do bezpośredniej aplikacji na zmiany skórne. Leki miejscowe mogą zawierać m.in. retinoidy (pochodne witaminy A), które hamują tworzenie się zaskórników, ograniczają powstawanie stanów zapalnych, umożliwiają prawidłowe złuszczanie naskórka oraz kwas azelainowy, który ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Niektóre preparaty do stosowania miejscowego zawierają także nadtlenek benzoilu, który poza działaniem przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, działa złuszczająco. W ostatnim czasie numerem jeden w leczeniu trądziku jest żel Aquaclin. Jest to lek zawierający składniki, które zwalczają trądzik u źródła. Substancja czynna Aquaclinu, czyli nadtlenek benzoilu, usuwa do 94% bakterii odpowiadających za nawroty trądziku.
Pielęgnacja cery trądzikowej
Leczenie trądziku to jedno. Bardzo ważną kwestią jest także odpowiednia pielęgnacja skóry ze zmianami trądzikowymi. To właśnie codzienna, sumienna pielęgnacja pozwala utrzymać skórę w dobrej kondycji, bez narażania jej na dodatkowe podrażnienia czy uszkodzenia. Podstawą codziennej pielęgnacji jest dokładne oczyszczanie skóry. Oczywiście musi się ono odbywać przy użyciu właściwych kosmetyków. Najlepiej sięgnąć po specjalistyczny preparat uwzględniający potrzeby skóry trądzikowej, jak np. Aquaclin – pianka do mycia. Kosmetyk ten łagodnie oczyszcza, nie podrażnia i co najważniejsze – nie wysusza skóry. Pielęgnowanie skóry trądzikowej, a jednocześnie leczenie trądziku nie może obyć się bez odpowiedniego nawilżenia. Skórę należy nawilżać lekkim preparatem nie zapychającym porów i chroniącym przed promieniowaniem UV, jak np. Aquaclin – kojący krem matujący SPF 30. W pielęgnacji cery trądzikowej chodzi o to, aby stosowane kosmetyki poprawiały wygląd i kondycję skóry – zmniejszały nasilenie łojotoku, matowały, zwężały pory i działały przeciwzapalnie.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.