Alergia ma różne oblicza, jednym z nich jest uczulenie kontaktowe, przy którym trzeba zwracać baczną uwagę na odzież, pościel, bieliznę, a konkretnie na tkaniny z jakich są wyprodukowane. Skóra człowieka przez większość czasu ma bezpośredni kontakt z różnymi tekstyliami, w których uczulać może wiele czynników. Na szczęście są takie materiały, które będą bezpieczne dla alergicznej skóry, co jest istotne także w przypadku wrażliwej skóry dzieci.
Najlepsze tkaniny naturalne
Za nieuczulające uważa się materiały naturalne, takie jak jedwab, bawełna, len. Bardzo interesującym odkryciem, jeśli chodzi o tkaniny dla alergików, jest bambus, ceniony m.in. za to, że nie rozwijają się w nim grzyby, bakterie, ma też właściwości antyalergiczne, termoregulacyjne i pochłania wilgoć, a także bardzo szybko schnie. Nie do przecenienia są walory jedwabiu, uznawanego za najbezpieczniejszy materiał dla alergika.
Długie włókna tej tkaniny sprawiają, że nie przylega do niej kurz. Dla osób z alergią kontaktową istotne jest również to, że jedwab pochłania wilgoć (aż do 30% więcej niż jego waga). Niestety jedwab należy do tkanin bardzo kosztownych, dlatego warto przekonać się do czystej, naturalnej bawełny, która również dobrze absorbuje wilgoć (do 10% swojej masy), nie przyciąga alergenów, jest miękka, wygodna, nie podrażnia skóry i zapewnia dobrą cyrkulację powietrza.
Na co zwracać uwagę
Niestety nie wystarczy przeczytać na metce, że ubranie, bielizna czy piżama są wykonane np. z bawełny. Warto wiedzieć skąd pochodzi tkanina albo przędze, szukamy również certyfikatów potwierdzających ich jakość. Bardzo cenną informacją, którą można znaleźć na metce, jest temperatura prania oraz splot i grubość tkaniny. Szczególnie w przypadku pościeli wybieramy takie tekstylia, które można prać w wysokich temperaturach (by niszczyć roztocza). Niemniej istotny jest… kolor tkaniny dla alergików.
Okazuje się bowiem, że wiele barwników dodawanych do teoretycznie nieuczulającej i bezpiecznej bawełny, to silne alergeny. Zagrożeniem dla osób o wrażliwej skórze są również ubrania opatrzone adnotacją „nie trzeba prasować” czy „nie gniecie się”. Oznacza to, że materiał mógł zostać poddany działaniu formaldehydów, bardzo niebezpiecznych dla skóry. Zachowajmy również daleko idącą ostrożność w stosunku do ewentualnych syntetycznych dodatków, wiele z nich jest farbowanych barwnikami rozpuszczalnymi w wodzie, a to kolejny czynnik ryzyka dla uczuleniowców.
Poza tym syntetyki, takie jak np. poliester, zatrzymują wilgoć, pot, alergeny i narażają skórę na stały kontakt z nimi. Wybierając odzież czy bieliznę z tkanin dla alergików zwracamy także uwagę na wszelkie zdobienia – metalowe, plastikowe, z silnie uczulającego niklu.
Tkaniny odpowiednie dla dzieci
Skóra małych dzieci nie jest gotowa na kontakt z wieloma czynnikami, nie ma jeszcze w pełni wykształconych barier ochronnych, stąd też wszystkie potencjalne alergeny mają praktycznie otwartą drogę. Właśnie dlatego ubranka i pościel dla dzieci powinny być wykonane z naturalnych tkanin, warto zwracać uwagę na certyfikaty („Bezpieczne dla dziecka”, Oeko-Tex).
Zaleca się, aby tkaniny dla dzieci były poddawane testom na obecność metali ciężkich i barwników alergennych. Do produkcji odzieży, pościeli, kocyków czy zabawek dla najmłodszych używa się najczęściej naturalnej bawełny (tkanin, dzianiny, dresówki), mięciutkich polarów typu Minky.
Coraz częściej sięga się też po antybakteryjne i antyalergiczne tkaniny bambusowe – gęsto tkane, gładkie i miękkie w dotyku.
Tkaniny na bieliznę
Najbliższa naszemu ciału jest bielizna, z reguły spędza się w niej niemalże cały dzień. Jeśli występuje tu czynnik alergizujący – pojawia się problem (wysypka, egzema, świąd itp.). W przypadku bielizny uczulać mogą:
- materiały wykorzystane do produkcji (np. syntetyki, lateks, guma, nikiel w fiszbinach i zapinkach, silikon w ramiączkach),
- substancje stosowane przy produkcji bielizny,
- środki chemiczne do farbowania i konserwacji bielizny.
A zatem zastosowanie ma wszystko co powyżej – stawiamy na naturalne materiały, wysoką jakość i czyste, stonowane kolory. Jeśli chodzi o tkaniny antyalergiczne warto też sięgnąć po bieliznę z niebielonej, organicznej bawełny, niepoddawanej żadnej obróbce chemicznej.
Pamiętajmy też o tym, aby nową bieliznę wyprać przed pierwszym założeniem. Tę zasadę warto stosować do wszystkich ubrań, a także pościeli czy bielizny nocnej.
Zwróć uwagę w czym śpisz
Zgodnie ze statystykami w łóżku spędzamy ok. 1/3 naszego życia. Z punktu widzenia alergika niezwykle istotne jest więc na czym i w czym śpi. Pościel, piżama, bielizna nocna mają bezpośredni kontakt ze skórą i to przez wiele godzin, każdej nocy.
Podstawowe tkaniny na bieliznę pościelową to bawełna, jedwab i len. To naturalne materiały, które zapewniają wentylację, minimalizują ryzyko rozwoju bakterii, grzybów, roztoczy – nie ma mowy o przyjaznym dla nich wilgotnym i ciepłym środowisku. Niekwestionowanym liderem jest tu jedwab – delikatny, chłodny w dotyku, nieuczulający, zapewnia najlepszą cyrkulację powietrza.
Co ciekawe skład chemiczny włókna jedwabiu przypomina komórki naskórka człowieka. Warto również postawić na pościel lnianą, której można używać przez cały rok. Dla alergików istotne jest to, że można ją prać w wysokich temperaturach i na pewno trzeba prasować. Len jest antyalergiczny i antystatyczny. Perkal to kolejna tkanina, którą poleca się osobom uczulonym. Ta ekskluzywna tkanina bawełniana ma ciasny splot, jest gruba, solidna, ale przyjemna w dotyku. Uznaje się, że perkal zapewnia najlepszy komfort snu. Tak naprawdę materiały, które sprawdzają się przypadku pościeli, będą również dobre na piżamę czy koszulkę nocną.
Nieuczulająca bielizna nocna może być zatem z jedwabiu i bawełny – szlachetnych, naturalnych tkanin.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.