Telewizory to dziś nasze własne okno na świat. Urządzenia te mają chyba więcej zwolenników niż przeciwników, choć tych drugich też nie brakuje. Osobiście nie wiem, jak można żyć bez telewizora, ale oczywiście szanuję to, że ktoś podejmuje taką decyzję. Dla mnie telewizory to źródło rozrywki, kultury i informacji. Posiadanie dobrego telewizora umożliwia stworzenie w domowym zaciszu własnego, prywatnego kina. W dzisiejszych czasach możemy posiadać telewizory jakie tylko chcemy. Ich wybór jest tak ogromny, że każdy znajdzie coś dla siebie. Z drugiej strony, ten ogromny wybór może nas zapędzić w kozi róg i przysporzyć o zawrót głowy. Wystarczy wejść do pierwszego lepszego sklepu i od razu rzucają się w oczy telewizory LED, LCD, OLED, FULL HD czy ULTRA HD. Skąd mamy wiedzieć, który z nich będzie dla nas najlepszy? Czym jedne telewizory różnią się od drugich? O tym poniżej 🙂

Telewizory LED

LED to wciąż najbardziej popularne i najchętniej wybierane telewizory. Przez to, że zastąpiono w nich kolorowe piksele na LED-owe, automatycznie poprawiła się w nich jakość obrazu, a co za tym idzie – poprawie uległ również komfort oglądania telewizji. Największą zaletą telewizorów LED jest niski pobór energii przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości obrazu.

Telewizory LCD

W telewizorach LCD obraz powstaje poprzez zmianę polaryzacji światła następującą pod wpływem zmiany położenia cząsteczek ciekłego kryształu, czyli białe światło przechodzi przez miliony pikseli tworząc w ten sposób kolor. Telewizory LCD to niska cena, ale też i niska jakość obrazu. Niestety. Nic dziwnego, że LCD zostały tak szybko wyparte przez LED. Jeśli zależy wam na wysokiej jakości oglądanych filmów czy programów rozrywkowych, zamiast LCD wybierzcie telewizory LED.

OLED – o co w tym chodzi?

nowoczesne telewizory

OLED = minimalizm i perfekcja

Obcobrzmiącym skrótem wydaje się być OLED. Do niedawna sama nie wiedziałam cóż to takiego i z czym to „się je”. Tymczasem tego typu urządzenia to prawdziwa rewolucja. Łączą w sobie wszystkie najlepsze rozwiązania z zakresu RTV. Odznaczają się nie tylko świetnym designem, ale także wysoką jakością. Dostępne na rynku modele są cienkie i super lekkie. Czy OLED można zatem zaliczyć do ideałów? Zdecydowanie TAK!

HD, FULL HD, ULTRA HD

dobre telewizory

FULL HD = doskonała jakość obrazu i dźwięku

Na początku były telewizory HD, które wyświetlały obraz w wysokiej rozdzielczości – nie mniejszej niż 720. Później pojawiły się urządzenia FULL HD, które z założenia miały być o stopień wyżej od swoich poprzedników. I faktycznie były. Rozdzielczość w tego typu urządzeniach nie była mniejsza niż 1080. W końcu nastał czas na modele ULTRA HD, a więc takie z ekranami o rozdzielczości nie mniejszej niż 2160, czyli wyświetlających równocześnie około 8 milionów pikseli. Te telewizory mogą mieć również oznaczenie 4K. I są to obecnie jedne z najlepszych telewizorów dostępnych na rynku.

Zobacz poradnik: Czym się różni Full HD od 4K?

Telewizory z zakrzywionym ekranem

Wyglądają naprawdę świetnie i bardzo designersko. I tym wyglądem kuszą nas chyba najbardziej. Zamysłem producentów tych nowoczesnych i jakże oryginalnych urządzeń było podkręcenie wrażeń płynących z oglądania telewizji. Chodziło głównie o to, aby oglądając coś na zakrzywionym ekranie mieć wrażenie, że jest się częścią tego świata. Niestety, zamierzenia i oczekiwania przerosły rzeczywistość. Może i oglądanie filmu na zakrzywionym ekranie daje efekt wow, ale tylko pod jednym warunkiem – że siedzimy dokładnie na wprost ekranu. Osoby, które usiądą gdzieś z boku lub pod kątem, nie będą widziały już tak dobrze. I to chyba największa wada tego typu telewizorów. Biorąc pod uwagę ich nie najniższą cenę mam przeświadczenie, że lepiej wybrać coś bardziej tradycyjnego niż bajer, który bądź co bądź będzie trochę nas ograniczał i wymuszał na nas pewne zachowania.