Świat oszalał na punkcie fotografii. A może to moi znajomi i przyjaciele oszaleli na punkcie robienia zdjęć? Nieważne. Tak czy siak, fotografia jest obecnie szalenie modnym hobby. Nie ukrywam, że i ja złapałam bakcyla. Podobnie jak co druga osoba mijana na ulicy, chodzę z aparatem fotograficznym. Bo przecież nigdy nie wiadomo, kiedy ustrzeli się fotę życia. Pewnie jak większość, zaczynałam od robienia zdjęć aparatem w telefonie. Potem przyszedł czas na pierwszy poważniejszy aparat. Potem na kolejny i jeszcze kolejny. Dziś jestem szczęśliwą posiadaczką całkiem zadowalającego sprzętu i zgłębiam tajniki dotyczące robienia dobrych zdjęć. Moim konikiem jest fotografia portretowa, bo nie ma nic piękniejszego na tym świecie od ludzi. Póki co fotografuję w plenerze. Na studio jeszcze przyjdzie czas. Uwaga! Aby fotografia portretowa (więcej tutaj) miała tzw. ręce i nogi należy zadbać o kilka detali. Oto niektóre z nich:
-
Format RAW
Większość laików fotografuje w formacie JPEG, bo uważa, że tak jest dobrze. Tymczasem dobre publikacje o technikach fotografowania mówią wyraźnie, że o wiele lepszym wyborem jest format RAW – cyfrowy negatyw, niezmodyfikowane dane zebrane wprost z matrycy aparatu. O ile w przypadku JPEG obraz jest poddawany kompresji, o tyle zdjęcia w formacie RAW mogą zostać poddane o wiele większej gamie edycji zanim zostaną zapisane jako JPEG. Na przykład możemy zmienić na komputerze ustawienie balansu bieli na poprawne.
-
Karty szarości
Złota zasada brzmi: nie bój się korzystać z karty szarości, aby ustawić balans bieli. Taka karta służy do dokładnego ustawiania parametru balansu bieli w programach do wywoływania zdjęć RAW. Większość tego typu programów posiada narzędzie do ustawiania niestandardowej wartości balansu bieli w postaci „kroplomierza”, wystarczy kliknąć nim na szarej karcie zsynchronizować balans bieli do innych zdjęć z tej serii i gotowe. Kartę szarości można obecnie kupić w większości dobrych sklepów fotograficznych.
-
W cieniu
Dobra fotografia portretowa zawsze wykonywana jest w cieniu. Światło słoneczne jest bardzo ostre, tworzy mocne cienie na twarzy oraz stwarza ciężkie warunki do ustawienia poprawnego balansu bieli. Gdy fotografowana osoba znajduje się w cieniu, światło jest rozproszone, tworzy miękkie cienie z łagodnymi przejściami.
-
W pochmurne dni
Wbrew pozorom zachmurzone niebo to idealne warunki dla fotografii portretowej. Tworzy ono efekt wielkiej lampy z dyfuzorem w postaci chmur, dzięki czemu światło jest rozproszone, tworząc ładne miękkie cienie i przejścia.
-
Eksperymenty z ostrym światłem
Fotografia portretowa ma to do siebie, że pozwala na eksperymenty. Nawet jeśli zasady mówią jedno, my możemy śmiało sięgnąć po drugie. Przykład? Robienie zdjęć w ostrym, słonecznym świetle. Ale uwaga! Aby zdjęcia wyszły dobrze, musimy mieć pod kontrolą kierunek z którego pada światło. Nie może to być przypadkowe. W tym celu warto wykorzystać blendy, lampy błyskowe tak, aby dodatkowo kontrolować lub modyfikować światło jakie mamy. Możemy też spróbować wykonać zdjęcia ze słońcem doświetlającym fotografowaną osobę z tyłu. W ten sposób uzyskamy efekt magicznie rozświetlonych włosów na zdjęciach.
-
Dodatkowe pomoce
Blendy i inne bajery to dość spory wydatek. Nie każdego na nie stać, zwłaszcza jeśli dopiero rozpoczyna swoją przygodę z fotografią portretową. Dobra wiadomość jest jednak taka, że z powodzeniem możemy wykorzystać szereg innych gadżetów, które będą odbijać lub modyfikować światło. Na przykład, większość samochodów dostawczych pomalowanych jest na biało – możemy więc je wykorzystać jako ogromne blendy odbijające światło. Proste? I to jak!
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.