Chyba nie ma osoby, która nie posiada w swojej szafie przynajmniej kilku ubrań nienoszonych od wielu miesięcy. Często stare ubrania wręcz zalegają w naszych szafach, z nadzieją, że jeszcze kiedyś je ubierzemy. Pewne badania wykazały jednak, że ubrań, których nie nosiliśmy ani razu przez ostatni rok, najprawdopodobniej już więcej nie założymy. Prawdą jest też to, że większość z nas posiada kilka ulubionych zestawów odzieży, które nosi regularnie i kilka na szczególne okazje. Reszta to po prostu nienoszone ubrania, które się marnują. Początek wiosny to idealny moment na przewietrzenie swojej szafy i posegregowanie ubrań, które nosimy, a których już używać nie będziemy. Ale co w takim razie zrobić ze starymi ubraniami? Wyrzucić? A może przerobić lub komuś oddać?

Pomysły na nienoszone ubrania

Większość z nas nie chce wyrzucać starych ubrań, gdyż najczęściej nie są one wcale zniszczone ani mocno zużyte. Zazwyczaj nie nosimy ich z powodu rozmiaru, zmieniającej się mody czy po prostu naszych osobistych upodobań. Nie brakuje też w naszych szafach ubrań nowych będących po prostu nietrafionym zakupem. Co zatem z nimi zrobić? Porządkowanie szafy warto rozpocząć od posegregowania odzieży, której na pewno już nie będziemy nosić, a której damy jeszcze szansę. Wtedy realnie zobaczymy, ile starych ubrań nam zalega. Potem warto przeanalizować, które z nich nadają się jeszcze do użytku, a które należy wyrzucić. Teraz pozostaje nam decyzja, co zrobić z ubraniami, które są w całkiem dobrym stanie i nie chcemy ich po prostu wyrzucać. Pomysłów jest kilka.

Star ubrania można przerobić i nadać im drugie życie

Zanim zdecydujemy się pozbyć nieużywanych ubrań, możemy się zastanowić, czy nie będą nadawać się ponownie do użytku po drobnych przeróbkach. Może chodzić o zwężenie, poszerzenie, skrócenie czy też dodanie kilku modnych dodatków. To świetny sposób na przerobienie na przykład nudnych jeansów w niepowtarzalne spodnie, których nie kupimy w żadnym sklepie. Przerabianie ubrań to swego rodzaju hobby dla osób mających o tym pewne pojęcie i ceniących sobie indywidualny styl. Jednocześnie to bardzo fajny sposób na nadanie nowego życia nieużywanym ubraniom zalegającym na dnie szafy. Jeżeli nie posiadamy takich krawieckich umiejętności, możemy skorzystać z usług profesjonalnej krawcowej. Z pewnością znacznie mniej zapłacimy za przerobienie nienoszonych ubrań niż za zakup nowych.

Od niedawna sklepy niektóre odzieżowe oferują możliwość przyniesienia swoich starych ubrań w celu recyklingu i przerobienia ich na nową odzież, która później trafi do sklepów. To ekologiczne rozwiązanie, które pozwala nadać starym ubraniom nowe życie w sposób niedostępny dla zwykłego człowieka. Tymczasem koncerny odzieżowe w ten sposób tworzą całe kolekcje, znacząco obniżając negatywne skutki dla środowiska wynikające z wytwarzania nowych ubrań.

Nieużywane ubrania można sprzedać przez Internet

W dobie Internetu i różnego rodzaju portali społecznościowych znacznie prostsze stało się sprzedawanie używanych rzeczy, dotyczy to także ubrań. Powstają nawet specjalne aplikacje zrzeszające osoby zainteresowane zarówno kupnem, jak i sprzedażą takich ubrań. Jeżeli posiadamy odzież w naprawdę dobrym stanie, możemy wystawić ją na sprzedaż. Zyskamy w ten sposób parę groszy i dodatkowe miejsce w szafie. Możemy też sami znaleźć za niewielkie pieniądze atrakcyjne ubrania, których nie kupimy już w sklepach. To naprawdę świetny sposób na regularne odświeżanie swojej szafy. Wiele osób tylko tak kupuje „nowe-stare” ubrania, uważając to za bardziej ekologiczne rozwiązanie, niż ciągłe kupowanie nowych ubrań.

Nieużywaną odzież możesz oddać potrzebującym

Niektórzy postanawiają połączyć sprzątanie w szafach ze szlachetnym uczynkiem i oddają nieużywaną odzież osobom bardziej potrzebującym. Najprościej zapytać kogoś z najbliższego otoczenia, czy nie potrzebuje lub nie zna, kogoś, kto chciałby przyjąć nieodpłatnie używaną odzież w dobrym stanie. Z chęcią przyjmą je także różnego rodzaju fundacje charytatywne pomagające biedniejszym rodzinom, a także domy dziecka, domy samotnej matki czy osoby bezdomne. Ciekawym sposobem na pozbycie się nieużywanej odzieży jest też wymiana. Organizowane są nawet specjalne spotkania, gdzie przychodzą różne osoby z odzieżą czy dodatkami, których nie używają, a chętnie wymienią je na inne elementy odzieży. W ten sposób ubrania się nie marnują, a my możemy całkiem za darmo odświeżyć zawartość swojej szafy na kolejny sezon.

Jak widać, sposobów na pozbycie się starych ubrań bez ich wyrzucania jest naprawdę wiele. Niektóre wymagają pomysłowości i kreatywności, inne odrobiny przedsiębiorczości, a jeszcze inne pomyślenia o innych i po prostu dobrego serca. Jeśli więc z niechęcią myślisz o porządkach w szafie, pomyśl, że segregując swoje ubrania, możesz się świetnie bawić w ich przerabianie lub pomóc komuś poprzez ich oddanie. To naprawdę dobra motywacja!