Wiele początkujących biegaczek popełnia ogromny błąd, bagatelizując temat biustonoszy sportowych i użytkując w trakcie treningów standardowe staniki. Problem jednak w tym, że w przeciwieństwie do wariantów biegowych nie zapewniają one odpowiedniej ochrony piersi w trakcie dużej aktywności ruchowej.

Problemy wynikające z braku odpowiedniego biustonosza

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że biustonosze biegowe to tylko „kolejna część odzieży sportowej”. Rzecz w tym, że praktyka bardzo szybko weryfikuje tego rodzaju opinie.

Zasada jest prosta – w standardowych stanikach, nawet tych bardzo dobrze dobranych, w przypadku ruchów charakterystycznych dla aktywności sportowej, dochodzi do mocnego potrząsania piersi, co powoduje cały szereg problemów. Te, które widać od razu to oczywiście ból spowodowany ciągłym potrząsaniem piersi, ale nie tylko. W grę wchodzą również obtarcia wokół zapięcia, podrażnienia w miejscu styczności z gumkami itp. Dużym problemem jest tez ograniczona oddychalność materiału stosowanego w wielu stanikach.

Jest jednak jeszcze jedna rzecz, przed którą mogą uchronić staniki sportowe, a która objawia się dopiero z czasem. Jeżeli piersi nie zostaną w pełni ustabilizowane w trakcie aktywności sportowej, z czasem zacznie się naciągać skóra i niestety zaczną one tracić jędrność, co w oczywisty sposób byłoby wysoce niepożądane.

Co daje stosowanie staników biegowych?

Główną ich funkcją jest oczywiście ochrona biustu podczas ćwiczeń oraz przeciwdziałanie wstrząsom, które prowadziłyby do nieprzyjemnych doznań i niepożądanych skutków. Działa to w ten sposób, że stanik tego typu amortyzuje drgania i ogranicza ruchy biustu w stopniu znacznie większym niż jego standardowy odpowiednik. Dzięki temu znacznie mniej one podskakują w trakcie intensywnych ruchów, skóra nie podlega ciągłym szarpnięciom i dzięki temu stanik biegowy zapobiega deformacji piersi.

Dodatkowo należy wspomnieć, że materiały, z których korzysta się przy produkcji tego typu bielizny funkcjonalnej, zostały tak dobrane, by absorbowanie wilgoci ze skóry działało wyjątkowo sprawnie. Dzięki temu staniki sportowe zapewniają dopływ chłodzącego powietrza, a w ten sposób nie tylko redukuje się nieprzyjemności związane z nagromadzeniem potu, ale również zapewniona zostaje minimalizacja odparzeń i otarć.

Warto też zauważyć, że efektywne używanie stanika sportowego poprawia jędrność biustu. Brak ciągłych szarpnięć skóry przekłada się na zachowanie jest kształtu i unikanie deformacji piersi.

To jednak nie wszystko. W przypadku dużego rozmiaru piersi trzeba pamiętać, że brak prawidłowej ich stabilizacji (a taką zapewnia specjalna konstrukcja stanika biegowego) może powodować do nieprzyjemnych efektów ubocznych, takich jak nieprawidłowa postawa kręgosłupa, a to z kolei powoduje bóle pleców, kręgosłupa. Staniki sportowe pomagają uchronić się przed tym kłopotem i ćwiczyć w o wiele bardziej komfortowy sposób. Zdecydowanie warto z tego korzystać, bo różnica w wygodzie ćwiczeń jest naprawdę ogromna i trudna do przecenienia.