Jednoosobowe sofy to meble, które nie są spotykane zbyt często w domach i mieszkaniach, jednak mają one szerokie zastosowanie i często są najlepszym zakupem, gdy żaden inny meble nie zdaje egzaminu. Kiedy warto zdecydować się na zakup sofy jednoosobowej? W jaki sposób dobrać najlepszy model? Gdzie można ją kupić? Podpowiadamy!

Czym charakteryzuje się sofa jednoosobowa?

Mebel jak sofa jednoosobowa przypomina swoim wyglądem fotel, jednak jest on rozkładany. Stąd też często określany jest on jako fotel rozkładany lub też jako amerykanka.

Najczęściej sofy tego typu mają szerokość wynoszącą od około 80 do 90 cm, która odpowiada szerokości jednoosobowego łóżka. Po rozłożeniu mogą one zatem dać powierzchnię odpowiednią do komfortowego snu.

Sofa jednoosobowa – dostępne modele

W sprzedaży można znaleźć wiele modeli jednoosobowych sof. Wśród nich znajdują się między innymi:

  • Sofy jednoosobowe bez podłokietników – proste modele, które nie mają podłokietników po bokach, co powoduje, że po rozłożeniu wyglądają jak jednoosobowe łóżko.
  • Sofy jednoosobowe z podłokietnikami – tego typu meble mają boczne podłokietniki. Podłokietniki mogą być wykonane z cienkiego materiału, dlatego nie można wtedy na nich siedzieć, albo mogą być grubsze i tapicerowane, dlatego nadają się wtedy do siadania na nich.
  • Sofa jednoosobowa narożna – tego typu model wyposażony jest w oparcia umieszczone na narożniku. W trakcie rozkładania wysuwa się na bok, a jedno oparcie służy wtedy jako podparcie dla głowy.

Sposób rozkładania sofy jednoosobowej

Sofy jednoosobowe z funkcją spania mogą być rozkładane na kilka sposobów.

Największym powodzeniem cieszą się modele wysuwane do przodu, które mogą być wyposażone w praktyczny mechanizm ułatwiający ich rozkładanie i składanie. Wtedy całość sofy może od razu wysuwać się do przodu, dając przestrzeń do snu. W innych modelach trzeba dodatkowo przewrócić poduszkę na siedzisku.

Dostępne są także sofy jednoosobowe wykonane z giętkiej pianki, która po rozłożeniu daje płaską powierzchnię do snu.

Sofa jednoosobowa – kiedy warto?

Najczęściej meble jak sofa jednoosobowa kupowane są do małych wnętrz, na przykład do pokojów dziecięcych, pokojów młodzieżowych.

Również tego typu sofa może sprawdzić się w kawalerce, w której nie ma osobnej sypialni, a także jako mebel w salonie lub w gabinecie, aby można było przenocować na nim gości.

Gdzie można kupić sofę jednoosobową?

Meble jak sofa jednoosobowa dostępne są bezpośrednio u producentów oraz w wielu sklepach meblowych. Zamówienia mogą być też składane w sklepach internetowych.

Zamawiając wyposażenie u producenta, można także dobrać jego materiał tapicerski do własnego gustu oraz do wystroju wnętrza.