Znacie amarantus ekspandowany? Ja nie wyobrażam sobie bez niego życia. Malutkie kuleczki o lekko słodkim smaku towarzyszą mi od dłuższego już czasu. Zazwyczaj dodaję je do jogurtu i tym samym otrzymuję fajne danie śniadaniowe – zdrowe i pożywne jednocześnie. Ci, którzy nie zdążyli jeszcze zapoznać się z amarantusem, powinni jak najszybciej nadrobić zaległości. Dlaczego? Chociażby ze względów dietetycznych i zdrowotnych. Amarantus nazywany jest zbożem XXI wieku i stanowi doskonałą alternatywę dla wielu dostępnych na rynku produktów. Pod względem zawartości żelaza, amarantus nie ma sobie równych. Zawiera aż 5 razy więcej żelaza, niż szpinak lub pszenica. Jest także niezwykle cennym źródłem białka – lepiej przyswajalnego niż z mleka czy soi, a przy tym nie zawierającego glutenu. Wyróżnia się niezwykle drobną frakcją skrobi, pięć razy łatwiejszą do strawienia od skrobi zawartej w kukurydzy. I to nie wszystko!
Amarantus jest też cennym źrodłem wielu składników mineralnych, w tym łatwo przyswajalnego żelaza i wapnia oraz magnezu, fosforu i potasu. Zawiera witaminy z grupy B oraz antyoksydanty – witaminy A, C i E. Ze względu na dużą zawartość błonnika korzystnie wpływa na pracę jelit. I to nie wszystko! Drobne kuleczki amarantusa zawierają również duże ilości skwalenu – związku hamującego starzenie się komórek. Tak więc, jeśli dbacie o zdrowy styl życia, a przede wszystkim o zdrową dietę, obowiązkowo zaprzyjaźnijcie się z amarantusem. Jestem pewna, że przypadnie Wam do gustu.
Ową przyjaźń możecie rozpocząć od… ciastek amarantusowych. Robi się je bajecznie prosto i szybko. Czas przygotowania to zaledwie 3 minuty. Czas pieczenia = 15 minut. Wystarczy użyć tylko trzech lub czterech składników i już możemy cieszyć się zdrowymi i pożywnymi łakociami. Takie ciasteczka możecie jeść bez wyrzutów sumienia, gdyż nie ma w nich ani mąki, ani białego cukru, ani też glutenu. Prawda, że brzmi dobrze? 🙂
Składniki:
– 2 jajka
– 2 szklanki amarantusa ekspandowanego
– 2 łyżki miodu lub syropu z agawy (u mnie syrop)
– suszone owoce (u mnie żurawina i śliwka)
Sposób przygotowania:
W misce roztrzepujemy jajka. Najlepiej zrobić to przy pomocy widelca. Po co brudzić sprzęty mechaniczne? Następnie do jajek dodajemy amarantus, syrop z agawy lub miód i całość dokładnie mieszamy. Na koniec dorzucamy ulubione bakalie. Lekko wilgotnymi dłońmi formujemy kulki, które wykładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Każdą kulkę lekko spłaszczamy na kształt ciastka. Wkładamy do piekarnika i pieczemy 15 minut w temperaturze 180 stopni. Smacznego!!!
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.