Osteoporoza, nazywana również złodziejem kości, to bardzo podstępna choroba. Nie daje widocznych objawów i przez długi czas przebiega bezboleśnie. W większości przypadków, gdy zostanie zdiagnozowana jest już w zaawansowanej postaci. Dlatego w jej przypadku szczególnie ważna jest odpowiednia profilaktyka. Osteoporozie lepiej zapobiegać niż ją później leczyć. Co możemy robić, żeby uchronić się przed chorobą?

jak uchronić się przed osteoporozą

Po pierwsze – zdrowa dieta

Właściwa profilaktyka osteoporozy to przede wszystkim dobra dieta. Jedzenie bowiem ma niesłychany wpływ na nasz organizm, w tym także nasze kości. Mówiąc „dobra dieta” mam na myśli dietę obfitującą w konkretne witaminy i składniki odżywcze. Najważniejszy jest WAPŃ, który odpowiada za prawidłową mineralizację i wzrost kośćca. Dobrym źródłem wapnia jest mleko i jego przetwory.

W profilaktyce osteoporozy bardzo ważna jest również WITAMINA D odpowiedzialna za wchłanianie wapnia i fosforu. Znajdziesz ją w rybach morskich, mleku, jajkach i wątróbce. Odpowiednie stężenie witaminy D zapewnisz sobie także przebywając na słońcu – minimum 20 minut, 2-3 razy w tygodniu.

Ważnym składnikiem w profilaktyce osteoporozy jest też BIAŁKO, które odpowiada za budowę mięśni i wpływa na wchłanianie wapnia. Równie potrzebny jest MAGNEZ oraz WITAMINA C i K, których najlepszym źródłem są warzywa i owoce.

osteoporoza dieta

Profilaktyka osteoporozy – mniej kawy i soli

Zdrowa dieta to jedno. Musisz też wykluczyć lub przynajmniej ograniczyć pewnie produkty. Na pewno jednym z nich jest kawa, a drugim – sól. Jeśli nie możesz żyć do kawy, wypijaj tylko 1 filiżankę. Zamiast soli stosuj rozmaite zioła. One także świetnie podkręcają smak potraw i co ważne, są zdrowe.

Nie dla alkoholu i papierosów

Używki nie służą nikomu. Alkohol nie tylko uszkadza wątrobę, ale także prowadzi do obniżenia stężenia wapnia i witaminy D. Co za tym idzie, prowadzi do demineralizacji kości. Z kolei papierosy powodują zaburzenie wchłaniania wapnia do kości. Na dodatek, kobiety palące papierosy narażone są na wcześniejszą menopauzę.

profilaktyka osteoporozy

Ważna aktywność fizyczna

Ruszaj się, a podstępna choroba cię nie dopadnie. Nie musisz od razu zapisywać się na siłownię i wylewać na niej siódmych potów. Ważne, żebyś w ogóle się ruszała. Wszyscy ostatnio trąbią o 10.000 krokach dziennie. Postaraj się je robić. Wbrew pozorom nie jest to takie proste! Spaceruj, tańcz, biegaj jeśli lubisz, pływaj lub znajdź inną aktywność, która będzie sprawiać ci przyjemność.