Problem z zatokami dotyczy wielu osób – młodych i starszych. Choroba pojawia się w wyniku infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Niekiedy problem z zatokami może być odpowiedzią na czynnik alergiczny. Co ciekawe, zapaleniu zatok może sprzyjać nieleczona próchnica zębów. Z zapaleniem zatok zazwyczaj borykamy się jesienią, choć u niektórych osób problem może trwać nawet cały rok. Zatok nigdy nie należy lekceważyć. Nieleczone nie tylko nie przestaną nam dokuczać, ale także mogą wywołać groźne powikłania. Wystarczy tu choćby wspomnieć zapalenie opon mózgowych i ropień mózgu.
Chore zatoki – objawy
I tu pojawia się problem. Chore zatoki pod wieloma względami przypominają zwykłe przeziębienie, dlatego bardzo często są bagatelizowane. Dopiero kiedy bakterie zaatakują błonę śluzową nosa i wywołają stan zapalny zaczynają pojawiać się przykre dolegliwości, które nie mają nic wspólnego ze zwykłą infekcją. Mogą to być problemy z oddychaniem, silne bóle głowy, bóle twarzy i szczęki. Niewinny katar nagle staje się bardziej dokuczliwy. Pojawiają się bóle w okolicy czoła i u nasady nosa. U niektórych osób mogą pojawić się także bóle zębów, podwyższona temperatura, a także osłabienie i ogólnie złe samopoczucie. Kolejnym objawem chorych zatok jest częściowa lub całkowita utrata węchu. Do nietypowych symptomów należą: przykry zapach z ust, kaszel oraz mówienie „przez nos”.
Na chore zatoki – inhalacje
Wśród domowych metod leczenia zatok dużą skuteczność wykazują inhalacje ziołowe. Wdychanie pary wodnej razem z aromatem ziół nie tylko nawilża śluzówkę i rozrzedza wydzielinę, ale także zmniejsza ból i ułatwia oddychanie. Do wykonania inhalacji warto wykorzystać takie zioła, jak: rumianek, tymianek, mięta pieprzowa, skrzyp polny i szałwia.
Na chore zatoki – ciepłe okłady
Pomocne są również ciepłe okłady. Można je wykonać przy użyciu termoforu, a jeszcze lepiej – rozgrzanej na patelni gorczycy lub gorącej soli, która działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Zamiast ciepłych okładów, można też sięgnąć po maści o działaniu rozgrzewającym, które działają przeciwbólowo, a dodatkowo udrożniają zatoki. Najlepiej sprawdzają się maści eukaliptusowe, kamforowe i rozmarynowe. Podobne właściwości mają ciepłe kąpiele i sauna.
Ważne nawilżanie powietrza
Pomocne w leczeniu zapalenia zatok jest nawilżanie powietrza. Można to robić przy użyciu specjalnego nawilżacza lub przy pomocy wilgotnych tkanin rozwieszonych w pomieszczeniu. Zwiększona wilgotność powietrza podnosi komfort oddychania i chroni przed dodatkowym podrażnieniem śluzówki.
Oczyszczanie nosa
W procesie leczenia chorych zatok szalenie ważne jest regularne oczyszczanie nosa. W tym celu warto stosować preparaty zawierające wodę morską o stężeniu izotonicznym lub hipertonicznym.
Pelavo syrop na problemy z zatokami
Pomocny w leczeniu chorych zatok jest Pelavo syrop. Jest to mieszanka odpowiednio dobranych naturalnych składników, uzupełniających dietę podczas infekcji, którym towarzyszą zatkany nos i niedrożne zatoki. Preparat działa korzystnie na górne drogi oddechowe. Pomaga w utrzymaniu właściwego nawilżenia błon śluzowych i wspiera samooczyszczanie śluzówki. Pelavo syrop zawiera starannie wyselekcjonowane wyciągi roślinne: z korzenia pelargonii afrykańskiej, werbeny, kwiatów bzu czarnego, korzenia goryczki, kwiatów dziewanny. Poza nimi, zawiera również cynk i witaminę C. Syrop przynosi wyraźną ulgę i co ważne – wspiera układ odpornościowy, który ma więcej sił do walki z infekcją.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.