Ból pleców na dole lub na górze, w okolicach szyi oraz ramion może wskazywać na chwilowe przeciążenie lub poważniejsze problemy z kręgosłupem, jak np. zwyrodnienie, stan zapalny lub przepuklina kręgosłupa. Dlatego, gdy trwa dłużej niż dzień lub dwa, warto zasięgnąć opinii lekarza. Niestety ponad 70% Polaków doskonale wie, co to ból w plecach, gdyż doświadczyło go wiele razy. Najczęstszy jet ból pleców na dole, a więc w odcinku lędźwiowym. Potem mamy do czynienia z bólem w odcinku szyjnym i na końcu piersiowym.

Skąd te problemy z kręgosłupem?

Brutalna prawda jest taka, że na problemy z kręgosłupem pracujemy sobie sami – czasami latami, a czasami nieco krócej. Wszystko zaczyna się zazwyczaj od przeciążeń spowodowanych biernym, siedzącym stylem życia. Niestety siedzimy długo, o wiele za długo i często podczas siedzenia przybieramy niewłaściwą postawę. Nie dość, że często mamy siedzącą pracę to na dodatek, wracając do domu również zasiadamy wygodnie – przed komputerem lub telewizorem. A stąd już krótka droga do schorzeń kręgosłupa. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że nasz kręgosłup nie lubi bierności i nie lubi przebywania w jednej pozycji przez dłuższy czas. Dotyczy to nie tylko siedzenia, ale także długiego stania. Ale to nie wszystko. Problemy z kręgosłupem mogą również wynikać z otyłości lub częstego noszenia obuwia na wysokim obcasie.

ból kręgosłupa

Przepuklina kręgosłupa, a więc popularna dyskopatia to kolejny powód dolegliwości bólowych. Tego typu ból w plecach charakteryzuje się nagłymi „postrzałowymi” bólami, uniemożliwiającymi swobodne wyprostowanie się oraz chodzenie. Ból ten promieniuje do kończyn dolnych.

Co więcej – okazuje się, że za dolegliwościami bólowymi pleców może stać także stres. Przy długotrwałym stresie odruchowo napinamy mięśnie – w tym mięśnie pleców i karku. To z kolei powoduje zwężenie naczyń krwionośnych i niedotlenienie, a w efekcie nieprzyjemny dyskomfort.

Problemy z kręgosłupem – objawy

Interesujące jest, że problemy z kręgosłupem nie zawsze objawiają się typowym bólem pleców. Bardzo często są to symptomy niejednoznaczne. Często ból w klatce piersiowej nie oznacza zawału, ani problemów z sercem, a jest objawem przeciążenia lub schorzeń odcinka piersiowego kręgosłupa. Dalej – ból i drętwienie nogi. Najczęściej takie objawy wskazują na przeciążenie odcinka lędźwiowego. Kolejne – drętwienie i ból ręki promieniujący od barku do łokcia to symptom przeciążenia lub schorzenia szyjnego odcinka kręgosłupa. Gdy boli cię głowa i masz zawroty również powinnaś sprawdzić swój kręgosłup. Takie objawy bardzo często pochodzą od górnych odcinków kręgosłupa i zazwyczaj dotyczą osób, które mają siedzącą pracę.

chory kręgosłup objawy

Jak sobie radzić z chorym kręgosłupem?

Problemy z kręgosłupem dotyczą dziś prawie każdego – starszych i młodszych. Coraz więcej nastolatków uskarża się na bóle pleców. Nie zawsze długotrwałe przyjmowanie leków przeciwbólowych lub przeciwzapalnych jest dobrym rozwiązaniem. Co zatem robić w takiej sytuacji?

Przede wszystkim specjalista

Pierwszym, co powinniśmy zrobić cierpiąc na ból w plecach to skontaktować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Ci będą wiedzieć, co z tym fantem zrobić. Na pewno skierują na odpowiednie badania, aby potwierdzić diagnozę. Wczesne wykrycie schorzenia, a przede wszystkim odpowiednio dobrane ćwiczenia na kręgosłup, jak również fizykoterapia, umożliwią szybki powrót do zdrowia. Terapia manualna, masaże i zabiegi przy użyciu specjalistycznych maszyn to skuteczna droga do pozbycia się problemu.

ból w plecach

Ćwiczenia na kręgosłupa

Kręgosłup nie lubi bierności. Dlatego, jeśli cierpisz na ból pleców, zamiast kłaść się do łóżka i czekać aż samo przejdzie, zadbaj o odpowiednie ćwiczenia na kręgosłup. Bo samo nigdy nie przejdzie, a leżenie może tylko nasilić problem. Dobrze jest rano i wieczorem wykonać kilka przysiadów, skłonów tułowia i wymachów rąk tak, aby rozruszać zastygłe mięśnie. A jeszcze lepiej jest zasięgnąć opinii fizjoterapeuty i jego poprosić o zestaw ćwiczeń. Odpowiednio dobrane ćwiczenia na kręgosłup nie tylko zmniejszą dolegliwości bólowe, ale także pomogą zniwelować napięcie mięśniowe, które odpowiedzialne jest za ból. Wzmocnią też siłę mięśni po to, aby zapewnić prawidłową stabilizację kręgosłupa.

Ćwiczenie nr 1

Pierwsze ćwiczenie, które powinno się wykonywać każdego ranka, jeszcze przed wstaniem z łóżka jest bardzo proste. Leżymy na plecach. Następnie nogi zginamy w kolanach. Kolana i stopy trzymamy razem. Kładziemy nogi na prawą stronę – nie odrywając przy tym ramion od łóżka. Przytrzymujemy chwilę. Po chwili przekładamy nogi na drugą stronę.

Ćwiczenie nr 2

Drugie ćwiczenie powinno pomóc w uśmierzeniu bólu. Leżymy na plecach, na podłodze. Nogi zginamy w kolanach. Łydki kładziemy na siedzeniu krzesła. Muszą być na tyle wysoko, aby miednica mogła unosić się tuż nad podłogą. Łydki dociążamy. Najłatwiej będzie poprosić drugą osobę, aby nam je przytrzymała. W takiej pozycji wytrzymujemy 15 – 20 minut.

Prawidłowa postawa to połowa sukcesu

Wykryto u ciebie problemy z kręgosłupem? Nawet, jeśli zaczęłaś rehabilitację nie powinnaś na co dzień zapominać o zachowaniu prawidłowej postawy – niezależnie od tego, co robisz i gdzie jesteś. Aby zadbać o kręgosłup podczas pracy przed komputerem i tym samym uchronić się przed bólem, warto zadbać o wygodne krzesło – najlepiej regulowane. Trzeba pamiętać, że podczas siedzenia nogi muszą być ustawione pod kątem prostym, a ręce luźno leżeć na biurku. Warto również pamiętać o przyjmowaniu właściwej postawy podczas podnoszenia czegoś z podłogi. Nigdy nie zginamy tułowia na wyprostowanych nogach, ale kucamy na zgiętych kolanach i dopiero podnosimy coś z podłogi. Następnie powoli prostujemy nogi aż do uzyskania pozycji pionowej.

jak prawidłowo siedzieć

ból peców jak siedzieć

problemy z kręgosłupem postawa

Ból pleców leczony jogą

Nie każdy może ćwiczyć jogę. Ale każdy może skonsultować się z fizjoterapeutą i zasięgnąć opinii w tej sprawie. Bo joga to zbawienie dla bolącego kręgosłupa. Licznie przeprowadzone badania wykazały, że osoby ćwiczące jogę rzadziej uskarżają się na ból pleców na dole i w odcinku piersiowym.