Problemy z tarczycą dotyczą coraz większej liczby kobiet. Co ciekawe, coraz młodsze kobiety cierpią na schorzenia tarczycy. Niektóre z nich są bardzo podstępne i dają o sobie znać dopiero w momencie pełnego rozkwitu. Inne można wykryć stosunkowo wcześniej. Do najczęściej występujących chorób tarczycy należy nadczynność i niedoczynność tego organu, a także tajemniczo brzmiąca choroba Hashimoto. Całe szczęście problemy z tarczycą nie są dziś końcem świata. Odpowiednio dobrana terapia może utrzymać organizm w świetnej formie. Współpraca z endokrynologiem oraz dietetykiem pomoże też utrzymać wagę na prawidłowym poziomie, co w przypadku chorób tarczycy niestety nie jest takie proste.
Problemy z tarczycą – niedoczynność
Niedoczynność tarczycy to stan, kiedy tarczyca nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości hormonów. Organizm zaczyna wtedy działać na zwolnionych obrotach. To właśnie przy niedoczynności pojawia się nadwaga. Mimo, że jemy tak samo lub nawet mniej – waga cały czas rośnie. Wszelkie próby zrzucenia zbędnych kilogramów kończą się fiaskiem. Typowe przy niedoczynności są również męczące zaparcia oraz wzrost poziomu cholesterolu. Jak rozpoznać, że cierpisz na niedoczynność? Poza wzrostem wagi i tkanki tłuszczowej pojawia się nadmierne zmęczenie i senność. Mimo, że się nie przemęczasz i dbasz o relaks to jednak wiecznie czujesz się zmęczona. Charakterystycznym objawem są także kłopoty z koncentracją i pamięcią. Możesz też zauważyć zmianę barwy głosu na niższą.
Problemy z tarczycą – nadczynność
Z nadczynnością mamy do czynienia wtedy, kiedy tarczyca produkuje zbyt dużą ilość hormonów. Jak rozpoznać nadczynność? Przede wszystkim po gwałtownym spadku wagi. Możesz dużo jeść, a mimo wszystko stale chudnąć. Zbyt duża ilość hormonów tarczycowych w organizmie wpływa pobudzająco na serce, które pracuje jak oszalałe. Możesz więc odczuwać kołatanie serca lub mieć wrażenie, że wiecznie bije zbyt mocno. Typowe jest też szybkie męczenie się – tzw. zadyszka. Charakterystyczna jest zbytnia nerwowość, co bywa mylone z nerwicą.
Stan zapalny tarczycy – Hashimoto
Choroba Hashimoto to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób tarczycy. Jej przyczyny nie są do końca znane, aczkolwiek przypuszcza się, że mogą mu sprzyjać bakterie albo przewlekły stres. Często zaburzenia mają charakter autoimmunologiczny. W normalnych warunkach układ immunologiczny chroni organizm przed zakażeniami. W tym przypadku w wyniku nieprawidłowego pobudzenia układu immunologicznego dochodzi do powstawania przeciwciał przeciwko własnej tarczycy. Jak rozpoznać chorobę Hashimoto? Zmęczenie, senność i ciągłe uczucie zimna to jedno. Typowe są zaburzenia pamięci, stany depresyjne oraz wzrost wagi. Możesz też mieć problemy z normalnym wypróżnianiem się. Twoja skóra może stać się blada, sucha i łuszcząca. Również twoje włosy mogą nagle stać się nadmiernie suche.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.